Świeradów-Zdrój. Testy na koronawirusa trafią do wszystkich mieszkańców

Polska
Świeradów-Zdrój. Testy na koronawirusa trafią do wszystkich mieszkańców
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Każdy mieszkaniec Świeradowa-Zdroju będzie mógł je wykonać testy w domu

Testy wykrywające przeciwciała specyficzne dla koronawirusa trafią do wszystkich mieszkańców gminy Świeradów-Zdrój. Każdy z nich będzie mógł samodzielnie wykonać test, a po wykryciu zakażenia skontaktować się z sanepidem i lekarzem POZ.

Burmistrz Świeradowa-Zdroju Roland Marciniak poinformował w piątek PAP, że dystrybucja testów do mieszkańców rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli.

 

- W naszej gminie mieszka 4,5 tys. osób. Wszyscy dostaną testy, które wykrywają przeciwciała IgM i IgG pokazujące, czy przeszło się zakażenie lub czy właśnie się je przechodzi – powiedział Marciniak.

 

Testy dla każdego

 

Testy są anonimowe i powszechne. Każdy mieszkaniec Świeradowa-Zdroju będzie mógł je wykonać w domu. Mieszkańcy zostaną poinformowani, że w razie wykrycia aktywnej infekcji muszą skontaktować się z sanepidem i lekarzem POZ.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Możliwe testowanie nauczycieli przed powrotem do szkół

 

- Poinformowaliśmy o powszechnym testowaniu zarówno sanepid, jak i przychodnie – powiedział burmistrz. Dodał, że takie testy już wiosną przeprowadzał szpital w Lubaniu u pacjentów, którzy byli przyjmowani do tej lecznicy.

 

- Okazało się to skuteczne, bo do tej pory żaden z oddziałów tego szpital nie został zamknięty z powodu koronawirusa – powiedział burmistrz.

 

"Chcemy, aby mieszkańcy byli bezpieczni"

 

Marciniak pokreślił, że dzięki powszechnemu testowaniu gmina Świeradów-Zdrój chce maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

 

- Chcemy, aby mieszkańcy byli bezpieczni i chcemy też pokazać, będąc miejscowością turystyczną, że jesteśmy wolni od koronawirusa – powiedział burmistrz.

 

ZOBACZ: "Spadkowa tendencja zakażeń wynika m.in. z mniejszej liczby testowanych osób"

 

Akcja powszechnego testowania mieszkańców będzie kosztować gminę 150 tys. zł. Jest to najprawdopodobniej pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie