Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 18 grudnia

Polska
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 18 grudnia
PAP/Tytus Żmijewski
Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu

Mamy 11 013 nowe i potwierdzone przypadki koronawirusa - poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych 426 pacjentów - 122 z powodu Covid-19 i 304 z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami.

Najwięcej zakażeń wykryto w woj. mazowieckim (1422), wielkopolskim (1148) i kujawsko-pomorskim (1050). 
Jak poinformował resort zdrowia, 170 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Od początku epidemii w Polsce zachorowało 1 182 864 osób, zmarło 24 771. 
W ciągu doby wykonano ponad 33,9 tys. testów. 

Ponad 900 tys. ozdrowieńców

 

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 18 542 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie; 1725 jest pod respiratorami – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 36 659 łóżek i 3145 respiratorów.

W kraju pula wolnych łóżek – jak pokazują dane MZ – wynosi więc 18 117, a respiratorów – 1420.

 

Na kwarantannie – jak przekazało ministerstwo – przebywa 208 368 osób. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 11 258 osób.

 

Resort poinformował też, że wyzdrowiało dotąd 915 576 osób chorych na COVID-19.

 

 

Narodowa kwarantanna

 

- Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Oprócz pozostawienia dotychczasowych obostrzeń, zamykamy hotele - również na wyjazdy służbowe - oraz stoki narciarskie - mówił w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział także wprowadzenie ograniczenia w przemieszczaniu się w noc sylwestrową.

Szef MZ podczas konferencji prasowej zaznaczył, że "same apele nie pomogą, same apele to za mało". Zwracał jednocześnie uwagę na obostrzenia wprowadzone przez inne kraje Europy, gdzie w wielu z nich wprowadzono lockdown.

 

Do Wuhan pojadą eksperci WHO

 

Do chińskiego miasta Wuhan uda się w przyszłym miesiącu grupa 10 międzynarodowych ekspertów w celu zbadania źródeł koronawirusa - poinformowała w środę Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO). Pekin, po długich negocjacjach i wahaniach, wyraził zgodę na przybycie misji.

 

ZOBACZ: Będzie międzynarodowa misja ekspertów do Wuhan. Chcą ustalić źródła koronawirusa

 

Jak informują media brytyjskie, władze chińskie długo zwlekały z wydaniem zgody na niezależne badania źródeł pandemii i przybycie do miasta międzynarodowych ekspertów. Negocjacje z WHO trwały wiele miesięcy.

 

Uważa się, że wirus, który spowodował światową pandemię, po raz pierwszy pojawił się na tzw. "mokrym" targu żywności w Wuhan, na którym sprzedawano m. in. zwierzęta.

Pandemia koronawirusa paraliżuje świat

Koronawirus wywołuje chorobę o nazwie COVID-19, która objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością oraz pacjenci, którym towarzyszą inne schorzenia.

 

ZOBACZ: Kaczyński: nasza formacja jako jedyna jest w stanie bronić interesu Polski

 

Choroba COVID-19 została po raz pierwszy rozpoznane przez lekarzy w chińskim mieście Wuhan pod koniec 2019 roku. Skala zakażeń wzrosła w do tak wysokiego poziomu, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) 11 marca stan pandemii na świecie. Pacjent "zero" został zdiagnozowany w Polsce na początku marca.

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie