Zamknięte sklepy, ograniczenia w przemieszczaniu. Litwa zaostrza restrykcje do końca roku

Świat
Zamknięte sklepy, ograniczenia w przemieszczaniu. Litwa zaostrza restrykcje do końca roku
PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU
Twardy lockdown na Litwie, zdj. ilustracyjne

Na Litwie od środy w związku z sytuacją epidemiczną zostanie zamkniętych większość sklepów, ograniczona będzie możliwość poruszania się – zdecydował rząd podczas niedzielnego posiedzenia. Kwarantanna w kraju została przedłużona do 31 stycznia. W niedzielę również kanclerz Niemiec poinformowała o wprowadzeniu twardego lockdownu.

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wśród krajów europejskich Litwa zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby zakażeń koronawirusem w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, a pod względem przypadków śmiertelnych wśród osób zakażonych - jest na 13. pozycji.

 

Średnia infekcji na Litwie w sobotę wyniosła 1146,7 przypadków na 100 tys. mieszkańców, co przewyższa wskaźniki Luksemburga, który dotychczas przodował pod tym względem.

 

Do kupienia tylko żywność i leki

 

Od środy do 31 stycznia na Litwie mają być czynne tylko sklepy spożywcze, apteki i sklepy z artykułami medycznymi.

 

Do 3 stycznia ograniczona będzie możliwość wychodzenia z domu, a poza teren rejonu zamieszkania można będzie wyjechać tylko do pracy, na pogrzeb i w celach medycznych. Za wyjątkiem nagłych przypadków spotykać się można będzie tylko z osobami z jednego gospodarstwa domowego.

 

ZOBACZ: Tatuaże, "Metallica" i czarna suknia ślubna. Ewelina Dobrowolska nową minister sprawiedliwości Litwy

 

Wszystkie placówki edukacyjne będą pracować zdalnie. Jedynie przedszkola będą musiały przyjmować dzieci, jeśli ich rodzice nie mają możliwości pracy zdalnej.

 

Koronawirus nie odpuszcza

 

Kwarantannę na Litwie wprowadzono 7 listopada i miała początkowo obowiązywać do 17 grudnia. Następnie została wydłużona do 31 grudnia. Dotychczas czynne były wszystkie sklepy, które musiały jednak przestrzegać odpowiednich wytycznych sanitarnych. Zajęcia przedszkolne i w szkołach podstawowych odbywały się na miejscu.

 

W ciągu ostatniej doby na Litwie odnotowano 2 849 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Potwierdzono kolejnych 24 zgonów.

 

ZOBACZ: Niemcy wprowadzają twardy lockdown. Potrwa miesiąc

 

Od początku epidemii na Litwie zarejestrowano 93 101 przypadków koronawirusa. Obecnie choruje 52 994 osób. Dotychczas z powodu Covid-19 zmarło 815 chorych, a z powodu chorób współistniejących – kolejnych 400.

m/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie