Europoseł wezwany do prokuratury ws. kard. Dziwisza. "Presja ma sens"

Polska
Europoseł wezwany do prokuratury ws. kard. Dziwisza. "Presja ma sens"
Facebook/Łukasz Kohut
Łukasz Kohut złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez kard. Dziwisza

Europoseł Łukasz Kohut poinformował w mediach społecznościowych, że został wezwany do prokuratury w charakterze świadka, po tym, jak złożył zawiadomienie dotyczące kard. Stanisława Dziwisza. "Presja ma sens! Już w najbliższy poniedziałek stawiam się w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie" - zapewnił.

Informację tę potwierdził rzecznik prasowy PO w Krakowie prok. Janusz Hnatko. - Postępowanie zarejestrowano w Wydziale V Prokuratury Okręgowej w Krakowie. W najbliższym czasie będą wykonywane czynności z udziałem osoby zawiadamiającej i w zależności od ustaleń będą podejmowane dalsze decyzje w tej sprawie - poinformował prok. Hnatko.

 

Zawiadomienie złożone przez europosła Łukasza Kohuta (Wiosna, S&D) o możliwości popełnienia przestępstw przez kard. Stanisława Dziwisza wpłynęło do krakowskiej prokuratury 13 listopada.

 

 

Polityk odwołuje się do filmu dokumentalnego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", wyemitowanego 9 listopada w TVN24, w którym przedstawiono relacje i rozmowy, wskazujące, że kard. Dziwisz uczestniczył w procederze tuszowania nadużyć seksualnych księży wobec nieletnich.

 

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa

 

Europoseł Kohut zawiadamia Prokuraturę Okręgową w Krakowie o możliwości popełnienia przez kard. Dziwisza przestępstw polegających na utrudnianiu ujawnienia przestępstw seksualnego wykorzystywania małoletnich przez duchownych oraz na niezawiadomieniu stosownych organów ścigania o możliwości popełnienia tych przestępstw. "Działalność kardynała Dziwisza, wypełnia znamiona przestępstwa poplecznictwa" - pisze Kohut.

 

ZOBACZ: Kard. Stanisław Dziwisz zabrał głos ws. doniesień o pedofili wśród księży za jego rządów

 

"Przedstawione w reportażu okoliczności wskazują, że pomimo uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez księży przestępstw na szkodę małoletnich, Stanisław Dziwisz nie podjął, żadnych kroków mających na celu doprowadzenie sprawców tych przestępstw do poniesienia odpowiedzialności karnej. Hierarcha nie podjął także stosownych działań mogących uchronić inne potencjalne ofiary przed przestępnymi dzianiami księży pedofilów" – napisał do prokuratury Kohut.

 

Europoseł zarzuca kardynałowi, że wiedział o przestępstwach popełnionych przez duchownych i podejmował aktywne działania, aby wyciszyć sprawę, np. odpowiadał za przeniesienie sprawcy przestępstwa do innej parafii.

 

Oświadczenie Dziwisza

 

Kard. Dziwisz w reakcji na reportaż TVN24 wydał oświadczenie, w którym zaproponował, żeby oceną działań podjętych przez stronę kościelną w kwestiach poruszanych w filmie TVN24 "Don Stanislao" zajęła się niezależna komisja. "Jestem gotowy do pełnej współpracy z taką komisją" - zadeklarował. "Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów" - zaznaczył kardynał.

 

ZOBACZ: "Nie będzie taryfy ulgowej". Przewodniczący komisji ds. pedofilii o hierarchach kościelnych

 

W oświadczeniu dla włoskiej agencji Ansa kardynał stwierdził, że stawiane mu zarzuty są "zniesławiające" i mają na celu podważenie jego "pokornej" służby na rzecz Świętego Jana Pawła II.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie