"Zawsze wspieraliśmy się w walce o wartości" - premier w wywiadzie dla węgierskiego tygodnika

Polska
"Zawsze wspieraliśmy się w walce o wartości" - premier w wywiadzie dla węgierskiego tygodnika
PAP/Radek Pietruszka
Na zdjęciu: premier Mateusz Morawiecki na lotnisku w Warszawie po powrocie ze szczytu UE.

"Poprzez porozumienie ws. unijnego budżetu Węgry i Polska pokazały, że są ważnymi partnerami w UE, których nie można ignorować" - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie, który ukazał się w czwartek w węgierskim tygodniku "Mandiner". Premier mówił również o historycznych więziach między dwoma narodami i kryzysie COVID-19.

"Uzgodnione przepisy są tymi, o które usilnie walczyliśmy. W tym procesie kluczowa była rola Grupy Wyszehradzkiej. To dzięki jej współpracy to wszystko było możliwe" - tłumaczył Morawiecki odpowiadając na pytania dotyczące przebiegu i konkluzji niedawnego unijnego szczytu. Polski premier kilkakrotnie zwrócił w wywiadzie uwagę na znaczenie współpracy między Węgrami a Polską, i szerzej krajami V4.

 

"Ustanowiliśmy dobry rozdział praworządności i budżetu"

 

Morawiecki podkreślił wagę przyjętych przez europejskich liderów konkluzji dotyczących powiązania mechanizmu praworządności z unijnym budżetem i funduszem odbudowy. Polski premier wyjaśnił, że przyjęty dokument dokładnie określa sporne punkty tego mechanizmu i gwarantuje, że będzie on stosowany tylko w ściśle określonych wypadkach, co nie pozwoli na nieuzasadnione, arbitralne interwencje ze strony unijnych instytucji.

 

ZOBACZ: Oświadczenie premiera. "Powiódł się nasz plan uzyskania wyjątkowego budżetu"

 

Prowadzący rozmowę Tamas Maraczi zauważył, że ostatnie wspólne działania rządów Węgier i Polski były tylko jednym z wielu przejawów współpracy między tymi państwami, i spytał Morawieckiego o najważniejsze składniki tego sojuszu. Polski polityk wskazał, że o ile siłą napędową współpracy w sprawie unijnego budżetu było podobne rozumienie suwerenności narodowej oraz litery i ducha unijnych traktatów, to Polska i Węgry mają podobne stanowiska w wielu innych sprawach. Premier wymienił tutaj m.in. unijną politykę spójności i politykę rolną, ale również potrzebę budowania wspólnej europejskiej agendy w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego i granic, a także polityki energetycznej.

 

Morawiecki zwrócił również uwagę na łączącą oba kraje historię, która spaja ich relacje. Jako przykłady do dzisiaj pamiętanych wydarzeń przywołał decyzję węgierskiego premiera Pala Telekiego o wysłaniu zaopatrzenia wojskowego Polakom walczącym z bolszewikami w 1920 r. czy poparcie Polaków dla walczących o wolność Węgrów w 1956 r.

 

 

"Zawsze wspieraliśmy się w walce o wartości"

 

"To nie tylko dowód na dobre relacje między naszymi narodami w przeszłości, ale także na to, że zawsze wspieraliśmy się w walce o wyznawane przez nas wartości" - powiedział Morawiecki.

 

Polski premier opowiedział w wywiadzie także o działaniach swojego rządu w walce z epidemią koronawirusa i przypomniał o konieczności przestrzegania wprowadzanych obostrzeń. Zapytany o spowodowany pandemią kryzys ekonomiczny odpowiedział, że Polska wdrożyła najsilniejszą tarczę antykryzysową w regionie, a wartość realizowanej pomocy państwowej wynosi ok. 11,3 proc. PKB.

 

Przedstawiając perspektywy gospodarki Polski i krajów V4 Morawiecki przypomniał o tym, że pandemia i zakłócenie przez nią łańcuchów dostaw pokazała jak ryzykowne jest uzależnienie gospodarek od dostawców wytwarzających swoje produkty w odległych częściach świata. Polski premier widzi tutaj szansę na przeniesienie części tej produkcji do krajów Europy Środkowej.

 

ZOBACZ: Morawiecki dla FAZ: warto poważnie traktować własne zasady

 

"Teraz oczywiście trudno przewidzieć, jak będzie wyglądał świat po pandemii, ale mam nadzieję, że kraje zachodnie przekonają się, że inwestycje w Europie Środkowej to nie tylko wkład w nasz region, ale także niezbędne rozwiązanie dla bezpieczeństwa i rozwoju całej Unii Europejskiej" - zaznaczył.

 

Pytany o nowo wybranego prezydenta USA Joe Bidena polski premier tłumaczył, że stosunki między Polską i USA są najlepsze od wielu lat i wierzy, że ważna również dla całego regionu współpraca wojskowa, czy ta związana z energetyką będzie kontynuowana niezależnie od tego, kto jest aktualnym prezydentem USA.

 

Pod koniec wywiadu Morawiecki przypomniał o polskich tradycjach bożonarodzeniowych, w tym dzieleniu się opłatkiem i złożył wszystkim Węgrom najlepsze życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie