Rynek pracy. Etatów mniej, ale płace trochę wyższe

Biznes
Rynek pracy. Etatów mniej, ale płace trochę wyższe
Pixabay
Rok temu pracę miało więcej Polaków, ale średnio zarabiali mniej niż teraz

GUS wyliczył, że przeciętne listopadowe wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wyniosło 5484 zł brutto (około 3900 zł netto). Było wyższe niż w październiku o 25 złotych, a w porównaniu z listopadem 2019 roku wzrosło o prawie 260 zł, czyli o 4,9 proc. W skali roku zmalała jednak liczba zatrudnionych.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, we zeszłym miesiącu w sektorze przedsiębiorstw pracowało 6 mln 318,9 tys. osób. Od końca października liczba zatrudnionych zwiększyła się minimalnie - o 600 osób. Jednak w zestawieniu z listopadem 2019 roku liczba etatów spadła o 1,2 proc. GUS zbiera dane wyłącznie z firm zatrudniających więcej niż 9 pracowników.

 

Między falami pandemii

 

Licząc od czerwca do końca zeszłego miesiąca, liczba etatów w przedsiębiorstwach wzrosła o ponad 140 tysięcy. Jednak wcześniej - od marca do końca maja - suma miejsc pracy spadła w polskich firmach o około 270 tysięcy.

 

ZOBACZ: Miliardy euro trafią do przedsiębiorców. Część trzeba będzie zwrócić

 

Z raportu GUS wyłania się obraz dosyć stabilnego rynku pracy w Polsce. Jednak niektóre niekorzystne zjawiska mogą się pogłębić w kolejnych miesiącach w związku z nasileniem się pandemii i ponownym wprowadzeniem częściowych ograniczeń ekonomicznych.

 

Ważnym powodem ewentualnego pogorszenia sytuacji może być wygasanie rządowych programów pomocowych oraz pojawienie się odroczonego efektu spadku zatrudnienia, wynikającego z dekoniunktury w gospodarce.

 

Można więcej zarobić

 

Ci, którzy pracę mają, mogą się cieszyć ze sporej dynamiki płac. W zeszłym miesiącu średnie wynagrodzenie brutto w firmach wyniosło 5484 zł (około 3900 zł netto), co oznacza, że wzrosło w porównaniu z ubiegłorocznym listopadem o 4,9 proc. Na wysokość płac w zeszłym miesiącu znaczny wpływ miały wypłaty premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych.

 

ZOBACZ: Bilans lockdownu. Wielkie straty właścicieli centrów handlowych

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że finansowe korzyści dla pracowników pomniejsza utrzymująca się wciąż na wysokim poziomie inflacja. Ceny towarów i usług wzrosły w listopadzie o 3 proc. W efekcie realna roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wynosi tylko 1,9 proc. Dla porównania, przed wiosennym lockdownem realne płace rosły w tempie 2-3 proc. rocznie.

 

Nie można też zapominać, że wyliczenia GUS dotyczą tylko firm niefinansowych zatrudniających co najmniej 10 pracowników. Szacuje się, że statystyki te obejmują niespełna 40 proc. pracujących Polaków. Z badań znawców rynku pracy wynika z kolei, że prawie 70 proc. zatrudnionych dostaje pensje niższe od średniej krajowej.

Jacek Brzeski
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie