Tłum ludzi na otwarciu mostu w Nowym Korczynie. Sprawą zajmuje się sanepid

Polska
Tłum ludzi na otwarciu mostu w Nowym Korczynie. Sprawą zajmuje się sanepid
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Uroczystość przyciągnęła wiele osób. Nie zachowały dystansu

Nowa przeprawa na Wiśle łącząca województwa świętokrzyskie i małopolskie została otwarta w poniedziałek. Na uroczystości pojawili się mieszkańcy i urzędnicy, wielu z nich nie zachowało dystansu. Sprawę wyjaśniają policja i sanepid. Samorządowcy tłumaczą, że zaprosili jedynie po 10 osób z każdej ze stron przeprawy. Reszta miała pojawić się tam spontanicznie.

Nowy most na Wiśle na łączyć regiony świętokrzyski z małopolskim i ludzi. Najwyraźniej podczas oficjalnego przecięcia wstęgi zbliżył ich za bardzo. Na zdjęciach z uroczystości widać, że urzędnicy byli wprawdzie w maseczkach, ale nie zachowali dystansu fizycznego. Otwarcie przeprawy przyciągnęło ponad 100 osób. 

 

Samorządowcy bronią się, twierdząc, że na ceremonię otwarcia zaproszono jedynie 20 urzędników. - Zgodnie z ustaleniami z samorządem województwa małopolskiego, który współfinansował budowę mostu i razem z nami organizował jego otwarcie, do udziału w poniedziałkowym wydarzeniu - ze względu na obostrzenia epidemiczne - zaprosiliśmy jedynie około 10 osób z każdej strony - poinformowała Polsat News Agnieszka Kołacz-Sarnowska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

 

Nie zapraszali mieszkańców

 

W nadesłanej odpowiedzi nadmieniła, że Urząd nie zapraszał i nie miał wpływu na spontaniczne przybycie okolicznych mieszkańców. Podkreśla także "zorganizowana przez nas uroczystość odbyła się w przestrzeni otwartej, a wszyscy zaproszeni goście mieli maseczki".

 

ZOBACZ: Drony połączą szpital na Stadionie Narodowym i lecznicę MSWiA. Powstanie most powietrzny

 

Na miejscu "wśród zaproszonych gości z województwa świętokrzyskiego byli m.in. przedstawiciele rządu: Sekretarz Stanu w KPRM Michał Cieślak oraz wiceminister Anna Krupka, parlamentu - posłowie  Krzysztof Lipiec i Mariusz Gosek, samorządu województwa - przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś, administracji rządowej - wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, samorządowcy - gospodarze terenu - starosta powiatu buskiego Jerzy Kolarz oraz burmistrz Nowego Korczyna Paweł Zagaja oraz ordynariusz Diecezji Kieleckiej, ks. biskup Jan Piotrowski, który dokonał poświęcenia mostu." - wymieniła.

 

ZOBACZ: Otwarto pierwszy w Polsce sklep socjalny. Taniej nawet o połowę

 

Sprawą zajmuje się policja. 

 

- Poczekajmy do końca czynności wyjaśniających, bo część osób które np. wspólnie zamieszkują, wspólnie prowadzą gospodarstwo domowe mogą nie zachowywać dystansu 1,5 m, nie obowiązuje ich to obostrzenie. Co do parlamentarzystów: pamiętajmy że jest coś takiego, jak wykonywanie obowiązków służbowych. Sprawdzimy to i wtedy podejmiemy dalsze decyzje - powiedział Polsat News st. asp. Tomasz Piwowarski z Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju.

 

Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju Tomasz Piwowarski potwierdził w rozmowie z PAP, że policja zajmuje się sprawą.

 

Sprawą zajmuje się też sanepid. - Badamy sprawę – skomentował krótko dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach Jarosław Ciura.

 

rsr/ml/ Wydarzenia, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie