Szwecja może wejść do NATO? Riksdag podjął decyzję

Świat
Szwecja może wejść do NATO? Riksdag podjął decyzję
Flickr/Jodi Mullen
Wniosek opozycji ws. obecności Szwecji w NATO poparły partie, które na co dzień współpracują z rządzącym ugrupowaniem

Parlament Szwecji opowiedział się we wtorek za możliwością wstąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rząd w Sztokholmie zobowiązany został do wpisania do strategii bezpieczeństwa tzw. opcji NATO. Wniosek opozycji dotyczący możliwości wstąpienia do Sojuszu skrytykowała jednak szefowa szwedzkiej dyplomacji. - Te spekulacje nie są dobre dla naszego społeczeństwa - uznała.

Według przyjętego przez Riksdag głosami opozycji wezwania Szwecja, podobnie jak Finlandia, powinna dopuszczać możliwość wstąpienia do NATO, aby wzmocnić współpracę w zakresie bezpieczeństwa oraz obronności.

 

Jak podkreślono, "opcja NATO" oznacza, że państwo szwedzkie utrzymuje gotowość ubiegania się o członkostwo w Sojuszu oraz uważnie śledzi zmiany w międzynarodowej polityce bezpieczeństwa.

 

Kluczowa zmiana stanowiska Demokratów

 

Za zapisem o możliwości wstąpienia Szwecji do NATO opowiedziały opozycyjne ugrupowania: liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, Chrześcijańscy Demokraci oraz prawicowi Szwedzcy Demokraci. Projekt poparły również współpracujące zazwyczaj z socjaldemokratycznym rządem Partia Centrum oraz Liberałowie.

 

ZOBACZ: Postrzelona 12-latka, zgwałceni chłopcy. Szef szwedzkiej policji o zagrożeniu demokracji przez gangi

 

Kluczowym dla zdobycia większości w tej kwestii była zmiana stanowiska Szwedzkich Demokratów, którzy dotychczas byli przeciwnikami Szwecji w NATO i jak twierdzą, "opcja NATO" nie oznacza automatycznego ubiegania się o członkostwo w Sojuszu.

 

W poniedziałek w Riksdagu odbyła się debata na temat szwedzkiej strategii bezpieczeństwa. Wniosek opozycji dotyczący możliwości wstąpienia Szwecji do NATO krytykowała szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde (socjaldemokracja).

 

- Spekulacje na temat udziału Szwecji w NATO nie są dobre dla naszego społeczeństwa - stwierdziła Linde.

 

Szefowa MSZ odniosła się w ten sposób do artykułów w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, USA oraz Rosji, w których napisano o zbliżeniu się Szwecji do Sojuszu.

 

Szwecja organizuje z NATO wspólne ćwiczenia

 

W zeszłym tygodniu za wpisaniem możliwości wstąpienia Szwecji do NATO w strategii bezpieczeństwa opowiedziały się również głosami opozycji komisje obrony oraz spraw zagranicznych szwedzkiego parlamentu.

 

ZOBACZ: Stoltenberg: NATO wyjdzie z Afganistanu razem z wojskami USA

 

Według komentarzy w szwedzkich mediach decyzja parlamentu jest historycznym krokiem zbliżającym Szwecję do NATO. Otwiera również polityczną debatę na ten temat przed zaplanowanymi na jesień 2022 roku wyborami parlamentarnymi.

 

Szwecja współpracuje już z NATO, odbywa wspólne ćwiczenia, a jej żołnierze biorą udział w misjach wojskowych tej organizacji.

 

Od lat 90. z kluczowych dokumentów stopniowo znikały zapisy mówiące o tym, że Szwecja jest krajem neutralnym. Przypieczętowaniem zmiany podejścia było przyjęcie w 2009 roku doktryny o solidarności z państwami nordyckimi i unijnymi. Szwecja zobowiązała się udzielić pomocy partnerom lub też oczekuje od nich wsparcia w przypadku ataku zbrojnego lub katastrofy naturalnej.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie