Nie żyje Piotr Machalica. Aktor miał 65 lat

Kultura
Nie żyje Piotr Machalica. Aktor miał 65 lat
Tomasz Urbanek/East News
Piotr Machalica miał 65 lat

W wieku 65 lat w poniedziałek zmarł aktor teatralny i filmowy Piotr Machalica, znany m.in. z ról w filmach: "Dekalog IX" Krzysztofa Kieślowskiego, "Dzień świra" Marka Koterskiego i "Jaga" Tomasza Bagińskiego. Był związany m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polonia i Och-Teatrem.

Informację o śmierci aktora opublikowano na jego oficjalnym profilu na Facebooku: "Po dzielnej walce Piotr Machalica zmarł dziś o 02:30 w szpitalu MSWiA w Warszawie" - napisano.

 

"Żegnamy Go zaskoczeni Jego śmiercią"

 

"Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że odszedł tej nocy, nasz wielki przyjaciel, kolega, wspaniały Człowiek i cudowny Artysta Piotr Machalica. Kochaliśmy i podziwialiśmy Go wszyscy. Był w naszej Fundacji od samego początku i zagrał na naszych scenach przez ostatnie 15 lat setki spektakli, także zaśpiewał wiele koncertów" - napisała w mediach społecznościowych Krystyna Janda. W niedzielę media informowały, że aktor trafił do szpitala.

 

ZOBACZ: Nie żyje trzykrotny medalista olimpijski. Wojciech Zabłocki miał 90 lat

 

"Piotrusiu, kochanie, to pożegnanie, najczulsze z możliwych, to podziękowanie za Twój talent, przyjaźń, Twoje ciepło, czar, lojalność, rzetelność, poczucie humoru, prawość, wielkie Człowieczeństwo. Żegnaj piękny i czuły książę, cieszymy się że byłeś ostatnie lata bardzo szczęśliwy i dzieliłeś się z nami i publicznością Twoim szczęściem" - dodała.

 

 

"Dziś w nocy odszedł Pan Piotr Machalica - wybitna Postać polskiej sceny teatralnej, filmowej i piosenki aktorskiej. Swoimi rolami potrafił bawić ale i skłaniać do refleksji. Będzie Go brakowało. Smutny dzień" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

 

"Niech spoczywa w pokoju" - napisał z kolei wicepremier Piotr Gliński. 

 

 

Piotr Machalica urodził się 13 lutego 1955 roku w Pszczynie. W 1981 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na ekranie zadebiutował w 1979. 

 

Wideo: Piotra Machalicę wspomina Krzysztof Materna

  

 

Najpierw był związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie, później z teatrami Krystyny Jandy - Teatrem Polonia, a także Och Teatrem. Grał w wielu filmach (m.in. "Sztuka kochania", "Zabij mnie glino", "Dzień świra").

pgo/polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie