Lider włoskiej opozycji stanie przed sądem. Grozi mu 15 lat więzienia

Świat
Lider włoskiej opozycji stanie przed sądem. Grozi mu 15 lat więzienia
Lega Salvini Premier/wikimedia/CC BY 3.0
Matteo Salvini uważa, że to co czynił było słuszne

Lider włoskiej opozycji, szef Ligi Matteo Salvini oświadczył w sobotę, że za słuszne uważa to, co robił jako szef MSW, gdy nie pozwalał migrantom zejść ze statku na Sycylii. W sobotę stawił się przed sądem w Katanii, gdzie oskarżony jest o uwięzienie ludzi.

Przed sądem na Sycylii odbyła się druga wstępna rozprawa, dotycząca wydarzeń z lipca zeszłego roku, gdy Salvini jako minister spraw wewnętrznych w poprzednim rządzie Giuseppe Contego nie pozwalał przez cztery dni na to, aby statek Straży Przybrzeżnej Gregoretti z ponad 100 uratowanymi na morzu migrantami wpłynął do sycylijskiego portu Augusta i by zeszli oni na ląd. Szef MSW zgodził się na wypuszczenie migrantów z jednostki dopiero wtedy, gdy pięć krajów UE - Francja, Irlandia, Niemcy, Portugalia i Luksemburg - zgodziło się ich przyjąć.

 

 

Salviniemu grozi do 15 lat więzienia za nielegalne przetrzymywanie ludzi oraz nadużycie władzy.

 

Działał w interesie państwa?

 

Były minister i wicepremier, a obecnie senator tłumaczy swoje postępowanie tym, że chciał zmusić inne państwa Unii Europejskiej do okazania solidarności z Włochami i udzielenia im pomocy w kryzysie migracyjnym. Powtarza, że bronił granic kraju i działał w jego interesie.

 

Podczas sobotniej rozprawy zeznania złożyli byli ministrowie w pierwszym rządzie Contego: b. szefowa resortu obrony Elisabetta Trenta oraz były minister infrastruktury i transportu Danilo Toninelli, odpowiedzialny wtedy za porty. Zostały one wówczas zamknięte na mocy decyzji Salviniego.

 

Sąd ogłosił, że 28 stycznia zeznania złoży premier Conte. Uczyni to za pośrednictwem telemostu ze swojej kancelarii w Rzymie.

 

Były minister bierze na siebie pełną odpowiedzialność

 

Na konferencji prasowej po posiedzeniu sądu Salvini oświadczył, że bierze na siebie pełną odpowiedzialność za to, co robił i uważa to za słuszne.

 

- Z dumą potwierdzam to, co zrobiłem i co zrobiliśmy. W przeciwieństwie do innych, nie zmieniam zdania, gdy jest to wygodne - oznajmił przywódca prawicowej Ligi, który zaostrzył politykę migracyjną.

 

- Przypisuję sobie całkowicie i z dumą sukces polityki zwalczania nielegalnej imigracji - wyznał Salvini.

 

"Ratowaliśmy życie ludzi i broniliśmy kraju"

 

- Ratowaliśmy życie ludzi i broniliśmy kraju; potem nie miało już to miejsca, bo po moim odejściu migranci tonęli w morzu - powiedział lider Ligi.

 

ZOBACZ: Niemcy: rozbito grupę Wernera S. Planował ataki na meczety i uchodźców

 

- Żałuję - dodał - że przeze mnie muszą tracić czas sędziowie, adwokaci, siły porządkowe w sali sądowej - bunkrze, gdzie zwykle odbywają się procesy mafii.

 

ZOBACZ: 6 tys. euro za dostanie się do Europy. Włoska policja rozbiła gang przemytników imigrantów

 

- Wymiar sprawiedliwości chce mnie sądzić za to, co obiecałem Włochom - że zablokuję przemyt ludzi i biznes nielegalnej imigracji - oświadczył włoski polityk.

rsr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie