Źródła unijne: jest deklaracja Komisji Europejskiej ws. budżetu

Świat
Źródła unijne: jest deklaracja Komisji Europejskiej ws. budżetu
PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen

Komisja Europejska złożyła w piątek w Brukseli na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE deklarację dot. unijnego budżetu i mechanizmu warunkowości, do czego została zobowiązana w konkluzjach przyjętych na szczycie UE - przekazało PAP źródło unijne w Brukseli.

"Komisja Europejska w piątek złożyła deklarację, o której mówi 3 paragraf konkluzji przyjętych na szczycie UE. KE zobowiązuje się w tej deklaracji do stosowania zapisów konkluzji Rady Europejskiej"- przekazało źródło unijne.

 

ZOBACZ: Porozumienie ws. budżetu UE. Piotr Müller: Ziobro i Gowin wiedzieli o konkluzjach przed szczytem

 

W deklaracji, którą widziała PAP, "Komisja Europejska zwraca uwagę na konkluzje Rady Europejskiej z 10-11 grudnia 2020 dotyczące projektu Rozporządzenia w sprawie ogólnego systemu warunkowości służącego ochronie budżetu Unii" oraz "potwierdza rozumienie Rady Europejskiej, że (…) w stosowaniu tego Rozporządzenia jest zobowiązana do elementów wskazanych w paragrafie 2 konkluzji z 10-11 grudnia 2020 w granicach swojej odpowiedzialności, zgodnie z Traktatami."

 

Konkluzje Rady wymieniają 11 różnych reguł stosowania rozporządzenia w sprawie ochrony budżetu Unii.

 

Zawierają one liczne uściślenia brzmienia samego rozporządzenia. Paragraf 2a wskazuje, że rozporządzenie służy ochronie budżetu przed nadużyciami finansowymi, natomiast paragraf 2e wyklucza uruchomienie procedury zawieszania płatności tylko na podstawie ogólnego stwierdzenia naruszenia zasady praworządności. 

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie