Szczyt UE. Jest zgoda ws. redukcji emisji gazów cieplarnianych

Świat
Szczyt UE. Jest zgoda ws. redukcji emisji gazów cieplarnianych
PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS / POOL

Na szczycie Unii Europejskiej zawarto porozumienie w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku - poinformował szef Rady Europejskiej Charles Michel. Jego zdaniem, "Europa jest liderem w walce ze zmianami klimatycznymi".

Unijni liderzy podczas zaplanowanego na czwartek i piątek szczytu rozmawiali m.in. o polityce klimatycznej. Komisja Europejska zaproponowała przed rozpoczęciem spotkania, by podnieść cel redukcji emisji gazów cieplarnianych do 2030 r. do 55 proc.

 

W piątek szef KE Charles Michel napisał na Twitterze, że "Europa jest liderem w walce ze zmianami klimatycznymi".

 

"Postanowiliśmy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku" - dodał.

 

 

Obecny cel to ograniczenie emisji o 40 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem z roku 1990.

 

Do 2050 r. UE ma być neutralna klimatycznie

 

W październiku Parlament Europejski poparł w głosowaniu podniesienie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok do 60 proc. w porównaniu do emisji z roku 1990. Rezolucja PE jest mandatem do negocjacji ostatecznego kształtu prawa klimatycznego z Radą, czyli państwami UE.

 

ZOBACZ: Źródło w UE: brexit bez umowy bardziej prawdopodobny niż jej zawarcie

 

Przedstawiona na początku tego roku przez KE propozycja prawa klimatycznego jest elementem Europejskiego Zielonego Ładu, sztandarowego programu obecnej Komisji, który ma sprawić, że do 2050 roku Unia Europejska będzie neutralna klimatycznie.

 

Polska chciała uzyskać "jasne gwarancje" ws. realizacji

 

Polski wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański mówił w środę, że "porozumienie w tym zakresie jest możliwe pod warunkiem uzyskania bardzo jasnych gwarancji, w jaki sposób realizacja tego celu ma przebiegać".

 

Podkreślał też, że z polskiego punktu widzenia istotne jest uwzględnienie zróżnicowanej sytuacji energetycznej państw członkowskich.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie