"Jeżeli będziemy zachowywać się odpowiedzialnie, to 18 stycznia dzieci klas I-III wrócą do szkół"

Polska
"Jeżeli będziemy zachowywać się odpowiedzialnie, to 18 stycznia dzieci klas I-III wrócą do szkół"
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay/Alexandra_Koch
Wojciech Andrusiewicz: wciąż odnotowywana duża liczba zgonów jest pokłosiem dużych wzrostów zakażeń z początku listopada

Jeżeli będziemy zachowywać się odpowiedzialnie, tak jak do tej pory, to 18 stycznia dzieci klas I-III szkoły podstawowej będą mieć lekcje stacjonarne - powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Pytany o testowanie grona pedagogicznego odpowiedział, że w planowane jest w trzech województwach.

W czasie briefingu rzecznik resortu zdrowia ocenił, że wprowadzone zasady sanitarno-epidemiczne przynoszą oczekiwane rezultaty.

 

- Liczymy, że poziom zakażeń będzie systematycznie spadał. Dzięki temu będziemy mogli odmrozić część służby zdrowia na potrzeby innych świadczeń - pacjentów, którzy na dziś nie zgłaszają się do lekarzy bojąc się COVID-19, a powinni być diagnozowani i na bieżąco leczeni - powiedział Andrusiewicz.

 

ZOBACZ: Sztuczna inteligencja pomoże w rozpoznaniu COVID-19

 

Zaznaczył, że wciąż odnotowywana duża liczba zgonów jest pokłosiem dużych wzrostów zakażeń z początku listopada.

 

Testy nauczycieli w trzech województwach

 

Pytany o powrót uczniów do lekcji stacjonarnych odpowiedział, że "jeżeli w ferie zachowamy się nieodpowiedzialnie, to 18 stycznia dzieci nie pójdą do szkół". - Jeżeli będziemy się zachowywać odpowiedzialnie, tak jak do tej pory - tak jak to obserwujemy na polskich ulicach - to 18 stycznia może być tym dniem, w którym dzieci klas I-III pójdą do szkoły - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

 

Pytany o testowanie grona pedagogicznego odpowiedział, że w planowane jest w trzech województwach, wskazanych wcześniej przez ministra zdrowia - małopolskim, śląskim i podkarpackim. - Tam przed końcem ferii chcemy przetestować testami antygenowymi - ale być może też dla porównania testami genowymi - nauczycieli, którzy rozpoczną edukację 18 stycznia. Jeżeli ona nastąpi - powiedział Andrusiewicz.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie