Koronawirus w Polsce i na świecie [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus w Polsce i na świecie [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Ben Birchall / POOL

Osoby, które w przeszłości miały anafilaksję w reakcji na lekarstwa lub jedzenie, nie powinny przyjmować szczepionki przeciw Covid-19 firmy Pfizer i BioNTech - ostrzegła brytyjska agencja ds. regulacji leków. Cypr ponownie zamyka kościoły, restauracje, centra handlowe i kina, a w Meksyku odnotowano kolejnych 11 974 przypadków zakażeń koronawirusem. Zapis relacji "minuta po minucie".

pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Londyn ma obecnie najwyższą w Anglii liczbę nowych zakażeń koronawirusem w stosunku do populacji - podała w czwartek rządowa agencja Public Health England. To praktycznie przesądza, że w przyszłym tygodniu zostanie tam wprowadzony najwyższy poziom restrykcji.

Australijska firma CSL Ltd. rezygnuje z dalszych prac nad szczepionką na koronawirusa i nie przeprowadzi prób drugiej i trzeciej fazy, ponieważ u uczestników badania testy wykazywały fałszywie obecność wirusa HIV - podał w czwartek koncern farmaceutyczny.

Aby skutecznie wyeliminować ryzyko epidemiczne, szczepienia przeciwko COVID-19 trzeba zakończyć najpóźniej w lipcu. Zaszczepienie w tym czasie 70 proc. populacji jest logistycznie możliwe do przeprowadzenia – ocenia dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. prof. Grzegorz Gielerak.

Po wyhamowaniu rozprzestrzeniania się pandemii w Hiszpanii w pierwszych dniach grudnia ostatnia doba przyniosła znaczny wzrost liczby nowych infekcji - poinformował w czwartek resort zdrowia tego kraju. Od środy odnotowano prawie 8 tys. przypadków zakażenia, zmarło 325 osób.

Jak poinformował resort do czwartkowego wieczora w Hiszpanii służby medyczne zanotowały w sumie ponad 1,72 mln infekcji koronawirusem. Najwięcej potwierdzono na terenie wspólnot autonomicznych Madrytu, Katalonii oraz w Andaluzji.

Na finiszu są prace związane z organizacją szpitala tymczasowego w Sopocie - poinformował w czwartek pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. organizacji szpitala tymczasowego Piotr Kobzdej. Placówka mogłaby przyjąć pierwszych pacjentów 15 grudnia.

W ciągu ostatniej doby we Francji potwierdzono 13 750 nowych zakażeń koronawirusem, spadła o 327 liczba osób hospitalizowanych i o 82 liczba chorych leczonych na oddziałach intensywnej terapii - poinformował w czwartek francuski resort zdrowia.

W szpitalach pozostaje 25 231 chorych na Covid-19, a na oddziałach intensywnej terapii - 2959. Nie ma razie informacji o tym, ile osób zmarło w ciągu ostatniej doby.

Mamy nadzieję, że wyrzeczenia podczas Bożego Narodzenia będą ostatnimi - powiedział w czwartek komisarz włoskiego rządu do spraw pandemii Domenico Arcuri. Wyraził nadzieję, że szczepienia przeciwko koronawirusowi rozpoczną się jednocześnie w całej UE.

- Potrzebne są cierpliwość i wyrzeczenia, proszę o to przede wszystkim osoby młodsze. Jestem pewien, że zrozumiecie znaczenie odpowiedzialnego zachowania - powiedział nadzwyczajny komisarz na konferencji prasowej.

W uruchomionym w poniedziałek szpitalu tymczasowym w Zielonej Górze leczonych jest 17 pacjentów, w tym 9 na łóżkach respiratorowych. To osoby z różnych miejscowości woj. lubuskiego - poinformował dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

Z powodu restrykcji koronawirusowych tegoroczna ceremonia noblowska w Sztokholmie odbyła się w czwartek bez fizycznej obecności laureatów. Nagrody Nobla otrzymali oni w swoich krajach za pośrednictwem szwedzkich dyplomatów.

Premier Francji Jean Castex ogłosił w czwartek wprowadzenie godziny policyjnej. Będzie ona obowiązywała od 15 grudnia między godz. 20 a godz. 6. - Nie wygraliśmy jeszcze potyczki z koronawirusem - stwierdził Castex na konferencji prasowej.

Rząd zdecydował również o przedłużeniu zamknięcia miejsc kultury (kina, teatry, sale koncertowe) o kolejne trzy tygodnie.

W Portugalii od środy potwierdzono 86 kolejnych zgonów wśród pacjentów zakażonych koronawirusem - podał w czwartek rząd tego kraju. Jest to liczba bliska rekordu. Rząd zapowiedział też ogólne zasady wypłaty środków z funduszu odbudowy. W pierwszej kolejności dostaną je największe spółki.

887 osób zmarło na Covid-19 ostatniej doby we Włoszech, potwierdzono też 16 999 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Oznacza to wzrost w kraju liczby zgonów i kolejnych przypadków w porównaniu z poprzednim dniem.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 20 964 nowe zakażenia koronawirusem, co jest największą liczbą od trzech tygodni, a także zarejestrowano 516 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w czwartek po południu brytyjski rząd.

Systematycznie odbywają się dostawy sprzętu jednorazowego i aparatury medycznej do budynku M szpitala klinicznego nr 2 w Szczecinie, w którym powstaje jeden z dwóch szpitali tymczasowych – poinformowała w czwartek rzeczniczka szpitala. Ich instalacja odbędzie się w przyszłym tygodniu.

W Danii odnotowano w czwartek 3132 przypadki zakażenia koronawirusem, to największy dobowy przyrost liczby infekcji od początku pandemii. Duńskie władze zdrowotne ogłosiły rozszerzenie zaostrzonych restrykcji na większość gmin w kraju.

Ministerstwo Zdrowia zaplanowało, że szczepić przeciwko COVID-19 będą mogły osoby mające prawo wykonywania zawodu lekarza, felczera, pielęgniarki, położnej, lub wykonujące zawód ratownika medycznego, a także higienistki szkolne, jeżeli mają odpowiednie kwalifikacje.

Sejm w czwartek odrzucił część poprawek Senatu do ustawy o zawodzie farmaceuty m.in. możliwość przeprowadzania szczepień ochronnych przez farmaceutów oraz obowiązek ich ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Trwa rekrutacja do pracy w szpitalu tymczasowym, który powstał w Targach Kielce. Zgłosiło się blisko 700 osób, w tym 45 lekarzy, 250 pielęgniarek i pielęgniarzy i 77 ratowników medycznych.

Jedna trzecia Polaków z mniejszymi dochodami przez pandemię - wynika z raportu firmy PwC. Jak dodano, co czwarty respondent zadeklarował, że oszczędza więcej niż przed pandemią.

Trwająca w Korei Płd. trzecia fala pandemii koronawirusa będzie większa niż poprzednie i będzie się utrzymywała przez długi czas – oceniły krajowe służby medyczne, które w czwartek po raz drugi z rzędu zgłosiły blisko 700 infekcji wykrytych w ciągu doby.

Premier Bawarii, Markus Soeder chce podjęcia po świętach Bożego Narodzenia bardziej rygorystycznych działań ogólnokrajowych w walce z pandemią Covid-19. Nawołuje do "całkowitej blokady" w RFN. Szef Niemieckiego Towarzystwa Szpitalnego również jest za "twardym" lockdownem - informuje w czwartek portal BR24.

Czeski rząd przedłużył w czwartek obowiązywanie stanu wyjątkowego i związane z nim restrykcje do 23 grudnia. Podczas drugiej fali pandemii Coviid-19 stan wyjątkowy obowiązuje w kraju od 5 października. W Czechach wzrasta liczba zakażonych, a wskaźnik transmisji „R” wzrósł do 1,1.

Liczba zgonów już spada, jak porównamy tydzień do tygodnia, i będzie nadal spadać - powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że spadek liczby wykrywanych nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 odbywa się w przewidywalnym tempie.

Po konsultacjach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 z przedstawicielami placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zdecydowano o zmianie ogłoszenia o naborze do programu – poinformowała w czwartek rzeczniczka NFZ Sylwia Wądrzyk.

Dopuszczamy w tej chwili możliwość badań przesiewowych u nauczycieli przed ich powrotem do szkół. Rozważamy trzy metody - mówił w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Zaznaczył, że decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

W połowie grudnia będzie rozporządzenie w sprawie wymagań egzaminacyjnych na egzaminie ósmoklasisty i na maturze oraz wydane zostaną aneksy do informatorów egzaminacyjnych - poinformował w czwartek wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Dzięki usłudze e-kartki można wysłać świąteczne życzenia nie wychodząc z domu, a Poczta Polska wydrukuje je i doręczy bliskim - poinformowała w czwartek firma. Spółka widzi wzrost zainteresowania usługami za pośrednictwem e-Formularzy i platformy Envelo.

27927 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono w Rosji w ciągu minionej doby; zmarły kolejne 562 osoby – podał sztab operacyjny do walki z pandemią w czwartek. Czwartkowa dzienna liczba zakażeń jest o 1737 wyższa niż w środę.

Kilkaset testów antygenowych, wykrywających zakażanie wirusem SARS-CoV-2, zakupiła gmina Świerklaniec w powiecie tarnogórskim, przekazując je do lokalnych ośrodków ochrony zdrowia. Przeznaczono na nie pieniądze, za które pierwotnie miały zostać kupione ozdoby świąteczne.

Pracownicy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu wspierają służby sanepidu w przeprowadzaniu wywiadów epidemiologicznych. Pracownicy przeszli specjalne szkolenie, a ich wsparcie ma pomóc w szybszej obsłudze osób podlegających kwarantannie lub izolacji.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce blisko 6,4 mln osób. Ostatniej doby wykonano 38 470 testów, w tym 10 433 antygenowych – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 19 131 osób, u których potwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, a 1775 jest pod respiratorami – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 38 186 łóżek i 3121 respiratorów.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w środę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 2534 ofiary śmiertelne Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 215 586 kolejnych osób.

Uczelnia w Baltimore szacuje, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano łącznie 15 mln 384 264 przypadki zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 289 357.

Władze Tokio zgłosiły w czwartek 602 nowe zakażenia koronawirusem, najwięcej od początku epidemii. W całej Japonii wykryto dzień wcześniej 2810 infekcji, a liczba chorych na Covid-19 w ciężkim stanie przekroczyła 500 – podała agencja Kyodo.

Na Ukrainie w środę wykryto 13 371 zakażeń SARS-CoV-2, zmarło 266 zainfekowanych koronawirusem, a 13 903 osoby wyzdrowiały - poinformował w czwartek ukraiński resort ochrony zdrowia. W związku z Covid-19 hospitalizowano rekordową liczbę pacjentów - 2993.

Od 20 grudnia Białoruś wprowadza czasowy zakaz wyjazdu z kraju przez granicę lądową - poinformował portal Tut.by, powołując się na decyzję rządu z 7 grudnia. Jak dodał, ograniczenie będzie wprowadzone w celu zahamowania rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Ponad 70 czołowych galerii sztuki współczesnej, prywatnych i publicznych wskazało młodych artystów, którzy mieli ostatnio znaczące osiągnięcia twórcze, są cenieni na rynku sztuki i maksymalnie mają 35 lat.

W ostatnich tygodniach na infolinię Straży Granicznej dzwoni tysiące osób. Większość z nich to pracujący za granicą Polacy, którzy nie wiedzą, czy po powrocie na święta do kraju będą musieli odbyć obowiązkową kwarantannę. W listopadzie zanotowano 11 tys. połączeń z pytaniami dotyczącymi wjazdu.

W ciągu minionej doby w Niemczech wykryto 23 679 zakażeń koronawirusem i zmarło 440 osób zainfekowanych SARS-CoV-2 - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Tym samym liczba ofiar śmiertelnych epidemii w Niemczech przekroczyła 20 tys.

Ponad połowa Amerykanów pracujących w domu chce utrzymać taką formę wypełniania obowiązków zawodowych po pandemii - wynika z opublikowanego w środę badania ośrodka Pew Reseach.

Szczepionki RNA przeciw SARS-CoV-2, opracowane przez koncerny Pfizer i Moderna, wykorzystują nowoczesną technologię i nie powinniśmy się ich bać – mówiłdr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu. - Ważne, by wiedzę o nich przekazywać w sposób dostępny – dodał.

W każdym z regionów jest przynajmniej kilkaset wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19. W całej Polsce zachowany pozostaje też zapas dostępnych respiratorów – wynika z danych zebranych przez Polską Agencję Prasową.

Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest łącznie 38 230 łóżek i 3112 respiratorów. W szpitalach przebywa 19 459 zakażonych osób, z czego 1800 korzysta z respiratorów.

Kuchnia w jednej gminie, salon w drugiej, a w Święta i Nowy Rok zakaz przemieszczania się między gminami we Włoszech- taki paradoks w Umbrii opisał dziennik "La Stampa". Mieszkańcy domów na granicy miejscowości zastanawiają się, jak mają się po nich poruszać.

Osoby, które w przeszłości miały anafilaksję w reakcji na lekarstwa lub jedzenie, nie powinny przyjmować szczepionki przeciw Covid-19 stworzonej przez firmy Pfizer i BioNTech - ostrzegła w nocy ze środy na czwartek brytyjska agencja ds. regulacji leków (MHRA).

Ministerstwo zdrowia Meksyku poinformowało w środę o 11 974 przypadkach zakażeń koronawirusem zarejestrowanych podczas ostatniej doby i 781 zgonach na Covid-19.

Od początku epidemii w Meksyku, według oficjalnych danych, zarejestrowano 1 mln 205 229 przypadków zakażeń koronawirusem. Na Covid-19 zmarło łącznie od początku pandemii 111 655 osób.

Rząd cypryjski poinformował w środę, że z powodu wzrostu liczby zakażeń koronawirusem przedłuża do końca roku obostrzenia mające na celu powstrzymanie jego rozprzestrzeniania. Od piątku na wyspie zostaną zamknięte centra handlowe, kina, restauracje i kościoły.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie