Szwecja. W Sztokholmie oddziały intensywnej terapii zapełnione prawie w 100 proc.

Świat
Szwecja. W Sztokholmie oddziały intensywnej terapii zapełnione prawie w 100 proc.
PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV/ zdjęcie ilustracyjne
Na zwykłych oddziałach szpitalnych, w tym geriatrycznych, przebywa obecnie w Sztokholmie 736 pacjentów zakażonych koronawirusem. W czerwcu było ich 289

Oddziały intensywnej terapii w Sztokholmie z powodu dużej liczby pacjentów z Covid-19 są zapełnione niemal w 100 proc. W środę dostępnych było jedynie 8 na 159 łóżek z respiratorami. Władze regionu zwróciły się do rządu o pomoc.

W Sztokholmie i okolicach na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest obecnie 83 chorych z Covid-19, liczba pacjentów stale rośnie.

 

- Ostatnio krzywa zajętych miejsc w szpitalach utrzymywała się na stałym poziomie i sądziliśmy, że to początek trendu spadkowego. Niestety jest wręcz przeciwnie, mamy rozwój sytuacji, jaki jest nie do zaakceptowania - stwierdził na specjalnie zwołanej konferencji dyrektor ds. opieki zdrowotnej regionu Sztokholm Bjoern Eriksson.

 

ZOBACZ: Rekord zakażeń w Szwecji. Miasta wprowadzają kolejne obostrzenia

 

Jego zdaniem mieszkańcy Sztokholmu "nie przestrzegali wystarczająco zaleceń epidemicznych". - Nie warto spotykać się z kolegami po pracy czy robić świąteczne zakupy w tłoku - apelował Eriksson.

 

Brakuje medyków

 

Na zwykłych oddziałach szpitalnych, w tym geriatrycznych, przebywa obecnie w Sztokholmie 736 pacjentów zakażonych koronawirusem. W czerwcu było ich 289.

 

Władze regionu Sztokholm zwróciły się do podlegającemu rządowi Zarządowi ds. Zdrowia i Opieki Społecznej (Socialstyrelsen) z prośbą o pomoc w zwiększeniu liczby personelu medycznego. W tym tygodniu do stolicy Szwecji przyjechała grupa lekarzy i pielęgniarek z mniej dotkniętego epidemią regionu Blekinge.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Szwecji. Rząd wprowadza kolejne restrykcje

 

Region Sztokholm wiosną w związku z szybkim wzrostem liczby pacjentów z Covid-19 wraz z wojskiem wybudował tymczasowy szpital w halach targowych Aelvsjoe. W rzeczywistości nigdy nie został on wykorzystany, a w czerwcu zdecydowano o jego likwidacji. Problemem był brak odpowiedniego personelu. Obecnie hale wykorzystywane są przez pocztę szwedzką PostNord jako mobilny punkt odbioru paczek dla osób zmotoryzowanych.

 

Późne wprowadzenie restrykcji

 

W środę w Szwecji odnotowano 96 zgonów w związku z Covid-19, łączna liczba ofiar śmiertelnych to 7296. W ciągu ostatniej doby liczba osób zakażonych koronawirusem wzrosła o 7061, do 304 793.

 

W całym kraju na oddziałach intensywnej terapii przebywa 261 pacjentów z Covid-19, to o siedmiu chorych więcej od wczoraj.

 

ZOBACZ: Koronawirus i nowe obostrzenia w Szwecji. Relacja Polki

 

Władze Szwecji w porównaniu z innymi krajami późno zdecydowały się na wprowadzenie restrykcji. Najpierw od połowy października poszczególne regiony zaczęły zaostrzać zalecenia, np. apelując o rezygnację z zakupów w centrach handlowych. Dopiero pod koniec listopada rząd ustanowił limit uczestników zgromadzeń publicznych do 8 osób oraz zakazał serwowania alkoholu w lokalach gastronomicznych po godz. 22. Od poniedziałku wprowadzono zdalne nauczanie w szkołach średnich.

 

W Szwecji wciąż nie obowiązuje zalecenie o zasłanianiu ust oraz nosa w miejscach publicznych.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie