"Spacer dla Przyszłości". Policja zablokowała marsz w obronie klimatu

Polska
"Spacer dla Przyszłości". Policja zablokowała marsz w obronie klimatu
PAP/Leszek Szymański
Organizatorzy protestu, ruchy klimatyczne i działające na rzecz praw człowieka jednoczą się podczas wspólnej mobilizacji w obronie klimatu dzień przed szczytem Rady Europejskiej

Po godz. 19:30 w środę w Al. Ujazdowskich w Warszawie zakończyła się zorganizowana przez Greenpeace Polska i Ogólnopolski Strajk Kobiet manifestacja w obronie klimatu pod hasłem: "Spacer dla Przyszłości". Demonstranci chcieli przejść do pl. Na Rozdrożu, ale przemarsz zablokowała policja.

Przez ponad dwie godziny zablokowane były Aleje Ujazdowskie. Ruch został przywrócony po godz. 19:30, gdy policjanci usunęli z jezdni i wylegitymowali ostatnią grupę protestujących.

 

Protest rozpoczął się około godz. 17 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, gdzie zebrało się ponad sto osób związanych z ruchami klimatycznymi oraz ze Strajkiem Kobiet. Demonstranci zamierzali przemaszerować ulicami Warszawy, bo - jak podkreślali - nie zgadzają się na weto dla polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

 

"Budżet wetujesz, Polaków trujesz"

 

Po godz. 17 demonstracji wyruszyli w kierunku placu Na Rozdrożu. Niektórzy z protestujących mieli ze sobą transparenty z napisami: "Budżet wetujesz, Polaków trujesz"; "Ani patriarchat, ani kapitalizm"; "Wnuki i polskie babcie razem za klimatem". Widać emblematy i flagi Strajku Kobiet i ruchu Extinction Rebellion, a także flagi Polski i UE. Skandowali hasła: "Nie ma kompromisów w obronie Matki Ziemi" oraz "Mamy prawo protestować".

 

 

WIDEO: marsz klimatyczny w Warszawie

  

Policja zablokowała marsz

 

Na miejscu były znaczne siły policji. Funkcjonariusze wzywali manifestantów do zejścia z jezdni i rozejścia się. Na wysokości ul. Agrykola na drodze ustawiły się policyjne furgonetki oraz kordon policjantów.

 

 

Jak napisali przed demonstracją organizatorzy protestu, ruchy klimatyczne i działające na rzecz praw człowieka jednoczą się podczas wspólnej mobilizacji w obronie klimatu dzień przed szczytem Rady Europejskiej.

 

ZOBACZ: Strajk Kobiet: kolejny tydzień będzie gorący

 

"Domagamy się, by decyzje, które Premier Mateusz Morawiecki podejmie podczas najbliższego szczytu Rady Europejskiej zapewniły nam bezpieczną i sprawiedliwą przyszłość. Jako młode pokolenie nie pozwolimy, by przepychanki polityczne decydowały o naszym losie" - napisali na stronie wydarzenia w mediach społecznościowych.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie