Polityk Solidarnej Polski o kompromisie ws. budżetu UE: to ciężka porażka Morawieckiego

Polska
Polityk Solidarnej Polski o kompromisie ws. budżetu UE: to ciężka porażka Morawieckiego
Polsat News
Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Polska i Węgry wstępnie zaakceptowały propozycję prezydencji niemieckiej ws. nowego unijnego budżetu. - To ciężka porażka Morawieckiego - ocenił w rozmowie z polsatnews.pl jeden z czołowych polityków Solidarnej Polski. Rząd podkreśla, że negocjacje wciąż trwają.

Polska i Węgry wstępnie zaakceptowały propozycję prezydencji niemieckiej ws. nowego budżetu UE - podaje Reuters. Informacji tych nie potwierdza jednak rzecznik rządu. - Negocjacje budżetowe cały czas trwają - poinformował Piotr Müller.

 

We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

 

Do spotkania dołączyli także liderzy Porozumienia i Solidarnej Polski - Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro. 

 

ZOBACZ: Rzecznik rządu o doniesieniach Reutera: negocjacje budżetowe cały czas trwają

 

Po rozmowach premier Węgier ocenił w rozmowie z Interia.pl i Polsat News, że "mamy dobrą szansę, by zamknąć tę sprawę w tym tygodniu, podczas czwartkowego spotkania na szczycie". - Dzieli nas od tego centymetr. Występujemy wspólnie jako jeden blok polsko-węgierski. Uważam, że jest to możliwe - mówił Orban. 

W środę pojawiły się jednak głosy krytyki ze strony koalicjanta PiS - Solidarnej Polski. "Ziobryści" od wielu tygodni powtarzają, że Polska powinna zawetować unijny budżet, jeśli pieniądze będą uzależnione od tzw. mechanizmu praworządności. Podkreślają, że nie ma mowy o żadnym kompromisie czy negocjacjach. 

 

Solidarna Polska grozi rozpadem Zjednoczonej Prawicy

 

Pytani o wstępne porozumienie mówią o porażce rządu. - To absolutna klęska premiera - ocenia jeden z polityków Solidarnej Polski, zaznaczając, że to stanowisko całej partii Zbigniewa Ziobro. - Morawiecki nagle zrobił zwrot ws. tzw. mechanizmu praworządności - dodaje. 

 

Kierownictwo Solidarnej Polski ma w najbliższych godzinach rozmawiać z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, by ten "nie dawał zielonego światła Morawieckiemu przed wyjazdem na szczyt". 

 

ZOBACZ: Merkel: staramy się znaleźć sposób do odblokowania weta Polski i Węgier

 

- Jeśli ten mechanizm zostanie przyjęty, nawet w ramach konkluzji, to nic w Polsce nie zmienimy, nie będzie żadnej reformy sądownictwa - podsumowuje polityk SP. Jak dodaje, po szczycie zarząd Solidarnej Polski podejmie decyzję ws. dalszej współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy. - To będzie mocne stanowisko - przekonuje. 

 

Porozumienie - drugi z koalicjantów PiS - popiera rząd i mówi o potrzebie kompromisu. - Jako Porozumienie udzielamy poparcia dla wszystkich działań premiera Morawieckiego. Odrzucamy alternatywę weto albo śmierć - powiedział w środę, w przededniu szczytu Rady Europejskiej wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin. - Jest uzgodnienie w trójkącie Warszawa, Berlin, Budapeszt dot. negocjacji budżetowych w UE - zapewnił.

 

Jakub Oworuszko/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie