Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
Zdjęcie ilustracyjne/ fot. PAP/EPA/YONHAP
Najnowsze informacje dotyczące pandemii COVID-19

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 168 osób, zmarło 568 chorych - podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto 1 088 364 przypadków COVID-19. Zmarło 21 160 chorych. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Pierwsze dawki szczepionek na koronawirusa zostaną przekazane władzom stanowym już w tym tygodniu, ale logistyczne plany szczepień - od szpitali po domy opieki - wciąż są pełne niewiadomych i różnią się w zależności od stanu - pisze w środę portal CNN

Słowacja wprowadza nowe obostrzenia. Przedstawiciele rządu w środę zapowiedzieli, że od przyszłego tygodnia zamknięte będą sklepy, a goście hotelowi i narciarze będą musieli mieć negatywny wynik testu na koronawirusa. Z kolei po świętach testy mają być obowiązkowe w zakładach pracy powyżej 500 osób.

14 595 zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu minionej doby we Francji - podało w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Zmarło kolejnych 296 osób.

Słowacja wprowadza nowe obostrzenia. Przedstawiciele rządu w środę zapowiedzieli, że od przyszłego tygodnia zamknięte będą sklepy, a goście hotelowi i narciarze będą musieli mieć negatywny wynik testu na koronawirusa. Z kolei po świętach testy mają być obowiązkowe w zakładach pracy powyżej 500 osób.

Szczepionka na Covid-19 opracowana przez Pfizer-BioNTech została w środę dopuszczona w Kanadzie, dostawy spodziewane są od poniedziałku, a szczepienia mogą rozpocząć się w połowie tygodnia. Na początku preparaty otrzymają mieszkańcy domów opieki dla osób starszych i personel placówek.

Od wtorku szczepienia w przeciw koronawirusowi w Wielkiej Brytanii, które obecnie odbywają się tylko w wyznaczonych 70 szpitalach, zostaną rozszerzone na niektóre przychodnie - poinformowano w środę.

W Hiszpanii średnia liczba zakażeń koronawirusem spadła do poziomu z końca sierpnia, ogłosił w środę wieczorem podczas konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Salvador Illa. Dodał, że obecnie na 100 tys. mieszkańców notowane są średnio 193 przypadki infekcji.

Łódź przygotowuje się do akcji szczepień przeciw COVID-19. Tworzy punkty szczepień w każdej dzielnicy i zespoły, które będą dojeżdżały do osób, które ze względu na stan zdrowia nie będą mogły dotrzeć do przychodni - informuje łódzki magistrat.

Turcja jest gotowa zakupić od Rosji szczepionkę przeciwko koronawirusowi, jeśli będzie ona spełniała kryteria Ankary - powiedział w środę turecki minister zdrowia Fahrettin Koca. Wycofał się tym samym ze swoich wcześniejszych słów, w których wykluczył możliwość zakupu szczepionki od Moskwy.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa powiedziała w środę, że oczekuje iż zamrożenie spłat kredytów krajów biednych związane z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa zostanie przedłużone do końca 2021 roku.

Dwie trzecie Finów ma zamiar poddać się szczepieniom przeciwko Covid-19, jeśli takie będzie zalecenie. Podczas pierwszej fali epidemii na wiosnę gotowość wyraziło 70 proc. badanych - wynika z opublikowanego w środę sondażu.

- Dzięki wojsku system opieki zdrowotnej wciąż jest wydolny; z pandemią walczy każdego dnia ok. 10 tys. żołnierzy - mówił w środę na posiedzeniu sejmowej komisji wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Zadeklarował, że wojsko jest gotowe zaangażować się w proces szczepień na Covid-19.

W Wielkopolsce wolnych jest prawie 1,4 tys. łóżek covidowych i 115 respiratorów - poinformował w środę Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Minionej doby w regionie potwierdzono ponad 1,2 tys. nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

Rząd Portugalii zniósł w środę obowiązujący od listopada zakaz podróżowania pomiędzy powiatami z powodu zagrożenia epidemicznego. W popołudniowym oświadczeniu gabinet Antonia Costy odnotował, że dzienna liczba zgonów wskutek Covid-19 wciąż utrzymuje się na “wysokim” poziomie 70 przypadków.

W woj. śląskim w środę zajęta była mniej niż połowa łóżek przeznaczonych dla chorych na COVID-19 w szpitalach I, II i III poziomu - wynika z danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Zajęte było również 58 proc. respiratorów.

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) podpisała z Polskim Funduszem Rozwoju umowę ws. 1 mld zł pożyczki płynnościowej w ramach Tarczy Finansowej PFR, przeznaczonej dla dużych firm - podała w środę spółka w raporcie bieżącym.

W województwie kujawsko-pomorskim wolnych jest 630 łóżek covidowych i 54 respiratory - poinformował w środę urząd wojewódzki w Bydgoszczy. Ostatniej doby w regionie potwierdzono zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u 1101 osób.

Brazylijski rząd poinformował w środę, że w styczniu lub w lutym będą mogły rozpocząć się w całym kraju szczepienia przeciwko koronawirusowi. Firma Pfizer ma przeznaczyć dla Brazylii 70 mln dawek szczepionki.

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 533 zgony z powodu Covid-19 oraz wykryto 16 578 nowych zakażeń koronawirusem - podał w środę po południu brytyjski rząd.

499 osób zmarło we Włoszech tej doby na Covid-19, zanotowano 12 756 nowych zakażeń koronawirusem - to dane z ogłoszonego w środę biuletynu Ministerstwa Zdrowia. W porównaniu z wtorkiem spadła liczba zarówno zgonów, jak i infekcji. Wykonano też mniej testów - 118 tys.

Nie można czekać, aż minie pandemia. Trzeba powrócić do ewangelizacji bezpośredniej, zmienić formę kolędy oraz dostrzec nowe formy ubóstwa, w tym np. samotności osób starszych - to niektóre z wniosków z posiedzenia online Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Warszawskiej.

W pomorskich szpitalach wolnych jest 831 łóżek i 49 respiratorów przeznaczonych dla pacjentów chorych na COVID-19 - podały w środę służby wojewody. Tego dnia w regionie potwierdzono 933 przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

W świętokrzyskich szpitalach wolnych pozostaje 809 łóżek i 71 respiratorów dla pacjentów z COVID-19. Łącznie dla wszystkich chorych przygotowano 1498 miejsc - podał w środę Świętokrzyski Urząd Wojewódzki.

W Zachodniopomorskiem w środę zajętych jest 981 z 1445 łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 - poinformował na swojej stronie internetowej Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki.

Poniżej 700 spadła w Podlaskiem liczba przebywających w szpitalach pacjentów zakażonych koronawirusem - wynika ze środowych danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wolnych jest 37 respiratorów.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez wezwał władze Unii Europejskiej do koordynacji szczepień przeciwko koronawirusowi na terenie państw członkowskich - poinformował w środę sekretarz stanu ds. europejskich Juan Gonzalez-Barba.

W województwie małopolskim wolnych jest 1830 łóżek dla pacjentów z COVID-19 i 180 respiratorów - podał w środę urząd wojewódzki w Krakowie. Ostatniej doby w regionie potwierdzono zakażenie koronawirusem u 564 osób.

Punkt pobrań osocza od osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, uruchomiono w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym w Jeleniej Górze. O oddawanie osocza zaapelował marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Ukraiński rząd zaakceptował w środę wprowadzenie w kraju lockdownu od 8 do 24 stycznia 2021 r. Premier Denys Szmyhal podkreślił, że system opieki zdrowotnej na Ukrainie na razie wytrzymuje obciążenie, jednak konieczne będzie zaostrzenie restrykcji przeciwepidemicznych po świętach.

Szmyhal poinformował, że od 8 do 24 stycznia restauracje i kawiarnie będą mogły obsługiwać klientów tylko na wynos, zamknięte mają być kina, siłownie, centra handlowe, jarmarki świąteczne, większość sklepów. Zabronione będą imprezy masowe.

Również wszystkie placówki oświatowe, oprócz przedszkoli, będą miały w tym czasie wolne. Zapewniono, że transport publiczny będzie działać, jednak z pewnymi ograniczeniami.

Do 242 wzrosła we Włoszech liczba lekarzy zmarłych od początku pandemii w wyniku zakażenia koronawirusem. Ten najnowszy bilans ogłosiła w środę federacja Izb Lekarskich z całego kraju. W drugiej fali pandemii zanotowano do tej pory 63 zgony wśród medyków.

Od wtorku zmarło pięciu lekarzy, między innymi anestezjolog, dentysta, okulista i diabetolog.

Wśród lekarzy, którzy zmarli na Covid-19, byli i ci, którzy już po przejściu na emeryturę wznowili praktykę w związku z kryzysem i brakiem personelu w szpitalach.

4-letnie dziecko z Mediolanu było zakażone koronawirusem już w listopadzie zeszłego roku - ustalili włoscy naukowcy. To kolejne potwierdzenie, że Sars-CoV-2 krążył w Italii na kilka miesięcy przed oficjalnym potwierdzeniem pierwszego przypadku w lutym.

Naukowcy: 4-latek miał koronawirusa już w listopadzie 2019 roku

Szpital tymczasowy w Płocku (Mazowieckie) dla zarażonych wirusem SARS CoV-2 jest już gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów. Obecnie ma zapewnioną obsadę personelu na 56 łóżek - przekazał w środę dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSzZ) Stanisław Kwiatkowski.

26 190 nowych zakażeń koronawirusem i 559 zgonów potwierdzono w Rosji w ciągu minionej doby – poinformował w środę sztab ds. walki z pandemią. W Rosji trwają już szczepienia rodzimą szczepionką Sputnik V.

Premier Mołdawii Ion Chicu zaraził się koronawirusem – poinformował doradca szefa rządu. Chicu zrobił test po tym, jak pojawiły się u niego symptomy infekcji.

W ciągu minionej doby na Litwie zarejestrowano rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem od początku pandemii – 3128; zmarło 31 chorych na Covid-19 – poinformowały w środę władze w Wilnie.

W Szpitalu Narodowym przebywa 44 pacjentów na 84 gotowe łóżka. Od początku jego działania hospitalizowano tam łącznie 170 chorych - poinformował w czwartek Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie. Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym działa jako filia CSK MSWiA.

Ze względu na Covid-19 w stołecznym włoskim regionie Lacjum restauracje i bary powinny być zamykane o godz. 18.00 aż do wiosny - uważa szef lokalnych władz medycznych Alessio D'Amato. Jego zdaniem przez trzy następne miesiące musi też obowiązywać godzina policyjna.

Na obecność koronawirusa przebadano dotąd w Polsce ponad 6 mln 319 tys. osób. Ostatniej doby wykonano 41 tys. 181 testów, w tym 11 tys. 168 testów antygenowych – podało w środę Ministerstwo Zdrowia.

Przemawiając w środę w Bundestagu w trakcie debaty nad przyszłorocznym budżetem Niemiec kanclerz Angela Merkel potwierdziła konieczność zaciągnięcia przez państwo nowych długów w celu sfinansowania dalszej walki z pandemią koronawirusa i jej skutkami.

Ministerstwo Zdrowia: 12 168 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 568 osób. 

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 19 tys. 459 osób, u których potwierdzono zakażenie, a 1800 jest pod respiratorami – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. Resort poinformował, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 38 tys. 230 łóżek i 3112 respiratorów.

W Czechach odnotowano we wtorek 5848 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z opublikowanych w środę danych ministerstwa zdrowia. To największy przyrost w tym kraju od dwóch tygodni. Przeprowadzono prawie 22,8 tys. testów na obecność SARS-CoV-2.

Na Ukrainie we wtorek wykryto 12 585 zakażeń SARS-CoV-2, zmarło 276 osób zainfekowanych koronawirusem - najwięcej od początku pandemii - a 14 554 osoby wyzdrowiały - poinformował w środę ukraiński resort ochrony zdrowia. To drugi dzień z rzędu z liczbą wyzdrowień wyższą od liczby zakażeń.

Ja i moi koledzy z rządu powinniśmy zaszczepić się w pierwszej kolejności, żeby dać dobry przykład i pokazać, że szczepienie przeciwko koronawirusowi jest bezpieczne - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pytany był w środę w Radiu Zet m.in. o to, kiedy zaszczepi się przeciwko koronawirusowi.

Cesarzowa Japonii Masako przy okazji swoich 57. urodzin wyraziła w środę nadzieję na przezwyciężenie trudów związanych z pandemią koronawirusa wspólnie z Japończykami i podziękowała pracownikom służby zdrowia za ich trud – podała japońska agencja Kyodo.

W ciągu ostatniej doby w Indiach potwierdzono 32 080 nowych przypadków Covid-19 i zmarły 402 osoby zakażone koronawirusem - wynika z danych federalnego ministerstwa zdrowia opublikowanych w środę.

fot. PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Pandemia kosztuje. A na konieczne dezynfekcje w blokach brakuje pieniędzy - podaje w środę "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik, coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych nie radzi sobie z kosztami dezynfekcji. "Najbardziej problem dotyka te duże. Lepiej jest we wspólnotach mieszkaniowych. Tymczasem prawo nakazuje zarządcom nieruchomości dbać o bezpieczeństwo sanitarne budynków" - czytamy.

W ciągu minionej doby w Niemczech wykryto 20 815 zakażeń koronawirusem i zmarło 590 osób zainfekowanych SARS-CoV-2 - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI). To największa dobowa liczba zgonów na Covid-19 od początku pandemii w tym kraju.

Poprzez wprowadzanie zmian w metabolizmie komórek, wirus SARS-CoV-2 może wyrządzać szkody nie tylko w płucach, ale także m.in. w sercu i nerkach - informują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles, którzy badali wpływ wirusa na organizm myszy. Ich wnioski ukazały się w piśmie "JCI Insight". 

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował we wtorek w nocy, że w ciągu ostatniej doby w USA obecność koronawirusa potwierdzono u 192 299 kolejnych osób i zarejestrowano 1404 ofiary śmiertelne wśród pacjentów chorujących na Covid-19.

Przez 5-10 minut co godzinę trzeba w czasie epidemii wietrzyć mieszkania, bo brak wymiany powietrza może mieć ogromny wpływ na szerzenie się koronawirusa w domach - taką rekomendację przedstawił ekspert Gaetano Settimo z włoskiego Instytutu Służby Zdrowia

Dopuszczenie szczepionki do użytku to nie jest jeszcze ten moment na zrzucanie maseczek. To jest dopiero początek długiej drogi do kontroli tej pandemii – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W ciągu ostatnich 24 godzin w Meksyku obecność koronawirusa potwierdzono u 11 006 osób, a z powodu Covid-19 zmarło 800 pacjentów - podało we wtorek ministerstwo zdrowia. W porównaniu do danych z poniedziałku liczba zakażeń była niższa o 619.

W ciągu ostatniej doby w Brazylii odnotowano najwyższy od miesiąca dobowy przyrost zgonów z powodu Covid-19 - podał we wtorek resort zdrowia tego kraju. Liczba przypadków śmiertelnych wyniosła 842, a dobowa liczba zakażeń 51 088 - poinformowano.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie