Francuski dziennik: publiczne radio odmówiło emisji reklamy ze słowem "chrześcijanie"

Świat
Francuski dziennik: publiczne radio odmówiło emisji reklamy ze słowem "chrześcijanie"
Zdjęcie ilustracyjne/fot. Pikist
W oświadczeniu France Inter tłumaczy, że "wielu" słuchaczy nie życzy sobie słuchać tego typu reklam, które zakłócają przestrzeganie neutralności religijnej

Publiczna stacja radiowa France Inter ocenzurowała reklamę stowarzyszenia L’Oeuvre d’Orient, zawierającą słowo "chrześcijanie". Zdaniem dyrekcji stacji decyzja ta wynika z obowiązku przestrzegania neutralności religijnej - pisze we wtorek dziennik "Le Figaro".

L'Oeuvre d'Orient, stowarzyszenie non-profit, działające od 164 lat, wspiera chrześcijan na Wschodzie, finansując ich działania społeczne, szkoły, szpitale i przychodnie we wszystkich krajach, w których mieszkają.

 

ZOBACZ: 30 lat religii w szkołach. "Często problem jest w katechecie"

 

Jak każdy reklamodawca L'Oeuvre d'Orient płaci za swoje reklamy stacji radiowej, która je emituje. Środki pochodzą ze zbiórek funduszy m.in. na Boże Narodzenie oraz podczas Wielkiego Postu – informuje "Le Figaro".

 

W oświadczeniu France Inter tłumaczy, że "wielu" słuchaczy nie życzy sobie słuchać tego typu reklam, które zakłócają przestrzeganie neutralności religijnej.

Stacja zaproponowała rozwiązanie...

Serwis prasowy Radio France, właściciel rozgłośni France Inter, informuje, że stacja "wrażliwa na zaangażowanie i pragnąca wesprzeć L'Oeuvre d'Orient", zaproponowała alternatywę, polegającą na mówieniu w materiale zamiast o wschodnich chrześcijanach - o dziele na rzecz Bliskiego Wschodu.

 

ZOBACZ: Chcieli ukraść skarbonę z kościoła. Ksiądz okazał się szybszy

 

"Taki sposób interpretacji jest niedopuszczalny. Przekształca chwalebny sekularyzm w otwarty ateizm. L'Oeuvre d'Orient nie może zaakceptować tej karykatury sekularyzmu skierowanej do dyskryminowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie" – stwierdził bp. Pascal Gollnisch, zwracając się do Radia France o zmianę stanowiska.

 

Prałat wystosował też apel do parlamentarzystów o mediacje w tej sprawie.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie