Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/SEDAT SUNA
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

Prawie połowa z 40 mln mieszkańców Kalifornii i duża część powierzchni tego stanu będzie objęta ścisłym lockdownem, w tym zakazem wychodzenia z domu - oznajmił gubernator tego stanu Gavin Newsom. Z kolei liczba nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wyniosła 12 332 a zgonów 147. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

ac/bas/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Podczas minionej doby w Hiszpanii koronawirusem zakaziło się 5,8 tys. osób. Oznacza to najniższą od października dobową liczbę zakażeń SARS-CoV-2 - podało w poniedziałek hiszpańskie ministerstwo zdrowia. W całym kraju zanotowano łącznie 1,7 mln infekcji koronawirusowych.

Przebadanie na koronawirusa 72 proc. nauczycieli i pedagogów przedszkolnych w sześciu spośród łącznie dziewięciu krajów związkowych Austrii dało wynik pozytywny tylko w 0,24 proc. przypadków, czyli u około 300 osób - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej w Wiedniu austriacki minister oświaty Heinz Fassmann.

Pierwsza partia szczepionki przeciwko koronawirusowi, produkowanej przez Pfizer, dotrze do Kanady nawet w przyszłym tygodniu; po dopuszczeniu do użytku, jeszcze w grudniu zaczną się szczepienia – poinformował w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau.

Władze sanitarne Francji poinformowały w poniedziałek, że spada w kraju liczba nowych zakażeń koronawirusem, lecz więcej osób zostało hospitalizowanych. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 3411 infekcji. Od soboty zmarły 174 osoby, bilans ofiar śmiertelnych epidemii wzrósł do 55 155.

W szpitalach na terenie woj. pomorskiego wolnych jest 776 z ponad1,8 tys. łóżek covidowych. Gotowe do użycia są też 43 respiratory – podały w poniedziałek służby prasowe wojewody. Tego dnia w regionie potwierdzono 335 nowych przypadków zakażenia wirusem Sars-Cov-2.

Przez ostatnią dobę zmarły w Turcji 203 osoby zakażone koronawirusem, czyli więcej niż kiedykolwiek dotąd w ciągu 24 godzin - poinformował w poniedziałek turecki minister zdrowia Fahrettin Koca. W tym samym czasie zarejestrowano 32 137 nowych infekcji.

Państwa członkowskie w ramach Rady UE uzgodniły w poniedziałek w Brukseli tymczasowe zwolnienie z podatku VAT szczepionek przeciwko koronawirusowi i zestawów testowych. Chodzi o to, aby były one bardziej przystępne cenowo. Rada UE przyjęła w poniedziałek zmiany w dyrektywie w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT), aby umożliwić państwom członkowskim czasowe zwolnienie z podatku VAT szczepionek i zestawów testowych na obecność koronawirusa oraz usług ściśle z nimi związanych.

Od marca w Portugalii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło ponad 5 tys. osób – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia, dodając, że od niedzieli przybyło 78 zgonów. Resort potwierdził też rekordową liczbę pacjentów chorych na Covid-19 przebywających obecnie w szpitalach.

720 pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa w poniedziałek w szpitalach w Podlaskiem, 71 osób jest pod respiratorami - wynika z najnowszych danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Liczba hospitalizowanych w ostatnich dniach waha się. Np. w sobotę było to 699 osób, w niedzielę 695 i było to najmniej na przestrzeni ostatnich tygodni. W regionie jest ok. 30 wolnych respiratorów.

Walia jest jedyną częścią Zjednoczonego Królestwa, w której liczba nowych zakażeń koronawirusem nie spada - przyznał w poniedziałek rząd walijski, dodając, że nie wyklucza nowego ogólnokrajowego lockdownu po świętach Bożego Narodzenia. Vaughan Gething, minister zdrowia w walijskim rządzie, powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że sytuacja w kraju jest bardzo poważna, a zapytany, czy jeszcze jeden lockdown jest rozważany przez rząd, odparł, że na stole są wszystkie opcje.

Włoska minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese jest zakażona koronawirusem - podała w poniedziałek agencja Ansa. Szefowa resortu natychmiast po otrzymaniu wyniku testu opuściła posiedzenie Rady Ministrów. Obrady rządu Giuseppe Contego zostały zawieszone, a następnie wznowione

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 189 zgonów z powodu Covid-19, co jest najniższą liczbą od połowy listopada, oraz wykryto 14 718 zakażeń koronawirusem - poinformował w poniedziałek po południu brytyjski rząd. Wprawdzie dane dotyczące weekendów, czyli podawane w niedziele i poniedziałki, zawsze są najniższe w tygodniu, jednak bieżące bilans jest o kilkanaście zgonów niższy od tego z poniedziałku przed tygodniem, dwoma i trzema tygodniami. To także pierwszy przypadek od 15 listopada, by dobowa liczba zgonów spadła poniżej 200.

Ponad połowa spośród przeszło 4 tys. łóżek szpitalnych, utworzonych na potrzeby chorych na COVID-19 w woj. śląskim, była w poniedziałek wolna – wynika danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zajętych pozostawało blisko dwie trzecie łóżek respiratorowych.

Kolejne doroczne Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) ze względu na pandemię koronawirusa nie odbędzie się tradycyjnie w Davos, lecz w Singapurze od 13 do 16 maja - poinformował w poniedziałek prezes WEF Borge Brende.

Szwajcarski regulator rynku leków Swissmedic twierdzi, że brak jest niezbędnych informacji do zatwierdzenia trzech różnych szczepionek przeciw Covid-19 zamówionych przez rząd. Władze planują zaszczepić 6 mln osób do lata - podaje portal Swissinfo.

WIĘCEJ: Szwajcaria: odmowa zatwierdzenia szczepionek. "Nie mamy danych na temat skuteczności"

528 osób zmarło minionej doby na Covid-19 we Włoszech, potwierdzono 13720 nowych zakażeń koronawirusem - ogłosiło w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia w Rzymie. Liczba wykonanych jednego dnia testów wyniosła 111 tys. 12 proc. z nich dało wynik pozytywny. Dzień wcześniej zanotowano 564 zgony i ponad 19 tys. zakażeń.

W poniedziałek po południu służby wojewody warmińsko-mazurskiego informowały, że w szpitalach w regionie wolnych jest 490 łóżek dla pacjentów zakażonych COVID-19 i 33 respiratory. Służby wojewody warmińsko-mazurskiego informowały, że w szpitalach regionu z powodu zakażenia koronawirusem hospitalizowanych jest 788 osób. Oznacza to, że od piątku w szpitalach przybyło 12 kolejnych pacjentów.

Co trzeci dorosły Niemiec pije w dobie Covid-19 więcej alkoholu niż przed pandemią - wynika z badań naukowców z Centralnego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Mannheim. Eksperci ostrzegają, że im dłużej trwa kryzys, tym trudniej będzie wrócić do normalnej konsumpcji - podał w poniedziałek portal BR24.

Jedynym sposobem na pozbycie się pandemii jest w krótkim czasie wykonanie masowych szczepień, tak, aby zyskać odporność i w ten sposób pożegnać się z wirusem SARS-CoV-2 - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. prof. Grzegorz Gielerak. Zaznaczył, że zaszczepić powinno się ponad 70 proc. Polaków.

Grecki rząd poinformował w poniedziałek, że przedłuża ogólnokrajową kwarantannę do 7 stycznia z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem i przypadków zgonów na Covid-19. Lockdown obejmie okres świąt Bożego Narodzenia. Pomimo wprowadzenia w listopadzie drugiego od początku pandemii ogólnokrajowego lockdownu nie odnotowano znaczącego spadku zachorowań.

40 proc. zgonów na Covid-19 we Włoszech od początku pandemii zanotowano w regionie Lombardia - to dane z raportu ogłoszonego w poniedziałek. W regionie tym zmarło ponad 22 tys. osób. Na poziomie krajowym średnia wieku zmarłych na Covid-19 to 80 lat. Tylko 1,2 proc., czyli 657 osób było w wieku poniżej 50 lat. 97 proc. zmarłych miało choroby współistniejące.

Na terenie woj. podkarpackiego z 2047 łóżek covidowych ponad połowa, bo 1089, jest wolnych - przekazał rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.  Spośród nich 69 to łóżka respiratorowe.

W Wielkopolsce wolnych jest ponad 1,2 tys. łóżek covidowych i 101 respiratorów – poinformował w poniedziałek Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

W Niemczech z powodu utrzymującej się wysokiej liczby infekcji staje się coraz bardziej prawdopodobne, że środki podejmowane w walce z koronawirusem zostaną zaostrzone przed świętami Bożego Narodzenia. Zdaniem federalnego ministra gospodarki statystyki covidowe są "dalekie od oczekiwań”.

Szef MON Mariusz Błaszczak przekazał w poniedziałek, że żołnierze wspierają budowę 17 szpitali tymczasowych oraz pobierają wymazy w 251 miejscach w całym kraju. W listopadzie 34 żołnierzy WOT, którzy przeszli COVID-19, oddało ponad 21 litrów osocza.

Dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke, w najbliższy czwartek poinformuje członków Komisji ds. Środowiska i Zdrowia Publicznego Parlamentu Europejskiego o postępach w ocenie i zatwierdzaniu szczepionek przeciw COVID-19.

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii wraz ze szczepionką przeciw koronawirusowi otrzymają kartę potwierdzającą, że zostali zaszczepieni. Publiczna służba zdrowia NHS, która zaprezentowała w poniedziałek jej wzór, zaleca, by tę kartę nosić stale przy sobie.

Władze miasta Kaohsiung na Tajwanie ukarały pracownika z Filipin grzywną w wysokości 100 tys. dolarów tajwańskich (13 tys. zł) za to, że na osiem sekund wyszedł na korytarz z pokoju, w którym przechodził kwarantannę – podały w poniedziałek tajwańskie media.

Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła w poniedziałek zamknięcie restauracji, kin oraz części szkół w 38 gminach kraju, w tym w Kopenhadze, Aarhus oraz Odense. Powodem kolejnych restrykcji są rekordowe przyrosty zakażeń koronawirusem.

Kwarantanna na Litwie z powodu epidemii koronawirusa będzie obowiązywała do końca roku, do północy 31 grudnia – postanowił w poniedziałek rząd w Wilnie. Od środy w kraju będą też obowiązywały nowe obostrzenia epidemiczne.

Sprzeciwiamy się przymusowi podawania nieprzebadanych produktów medycznych i dzieleniu Polaków na tych, którzy poddali się temu eksperymentowi medycznemu, i tych, którzy szanują swoje zdrowie i wykazują postawę odpowiedzialną- oświadczył w poniedziałek szef koła Konfederacja Jakub Kulesza.

Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa uważa, że pomimo planowanych masowych szczepień przeciw koronawirusowi nie należy się spodziewać, aby pandemia ustąpiła w 2021 roku. Początek szczepień minister nazwał wstępem do pokonania Covid-19.

Szpital tymczasowy w Siedlcach rozpoczyna swoją działalność. W placówce znalazło się 100 łóżek. Szpital mieści się na terenie Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego. - W trzy tygodnie udało się dostosować istniejący budynek do wymogów szpitala tymczasowego - podkreślił prezes zarządu szpitala Marcin Kulicki.

Trzecia fala pandemii jest bardzo prawdopodobna, mimo szczepionki przeciwko Covid-19 - ostrzegła w poniedziałek w wywiadzie dla stacji BFM TV francuska wirusolog prof. Odile Launay. We Francji codziennie diagnozuje się średnio ponad 10 tys. nowych zakażeń.

W nowym budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka został w poniedziałek uruchomiony szpital tymczasowy dla woj. lubuskiego i jeszcze tego samego ma przyjąć pierwszych pacjentów. Patronacką lecznicą tej placówki jest Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze.

Jest szansa, że po świętach Bożego Narodzenia przejdziemy do strefy czerwonej, a być może w kolejnych tygodniach w niektórych powiatach będą obowiązywały strefy żółte - ocenił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

W woj. warmińsko-mazurskim w weekend zanotowano kilkanaście nowych ognisk koronawirusa, m.in. w klasztorze sióstr Katarzynek w Braniewie, w dwóch przedszkolach w Działdowie, w ZOL w Gołdapi i w kilku DPS-ach – poinformował wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko.

- Ostatniej doby testy antygenowe wskazały ponad 3600 wyników pozytywnych na 4423 nowe przypadki zakażeń koronawirusem. Dotychczas w Polsce przeprowadzono 161 tys. testów antygenowych. Zaczęto je wykonywać w POZ, a także w karetkach pogotowia - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

ZOBACZ: Rzecznik MZ: ponad 3600 zakażeń z dzisiejszego raportu wskazały testy antygenowe

W pierwszym tygodniu grudnia placówki 44 razy kontaktowały się ze Szpitalem Narodowym w celu skierowania pacjentów na leczenie, z czego 19 osób zostało przyjętych do hospitalizacji – poinformował w poniedziałek Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.

W ciągu ostatniej doby w Rosji odnotowano 28 142 nowe zakażenia koronawirusem i 456 zgonów na Covid-19 - poinformował w poniedziałek sztab ds. walki z pandemią. Najwięcej nowych infekcji jest w Moskwie - 7279.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 4423 kolejnych osób, zmarło 92 chorych – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Łącznie od początku epidemii wykryto 1 067 870 przypadków COVID-19. Zmarło 20 181 chorych.

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Dane ministerstwa, 7 grudnia

Miniony tydzień był kolejnym z rzędu, kiedy znacząco - o ponad 40 proc. - zmniejszyła się liczba górników zarażonych koronawirusem. W czterech kontrolowanych przez Skarb Państwa spółkach węglowych ogólna liczba nowych zakażeń w kopalniach była w tym czasie mniejsza od liczby ozdrowieńców.

W Polsce śmiertelność wśród osób hospitalizowanych z COVID-19 wynosiła 6,2 proc., a wśród samych hospitalizowanych dorosłych 7,3 proc. - wynika z danych zebranych w ramach badania SARSTer Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 19 917 osób, u których potwierdzono zakażenie, a 1886 jest pod respiratorem – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Resort informuje, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano łącznie 38 412 łóżek i 3114 respiratorów.

Analizujemy różne scenariusze. Generalnie zakładamy, że raczej będziemy puszczali dzieci do szkoły, zaczynając od klas I-III – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że przed ewentualnym powrotem do szkół będą przeprowadzone testy przesiewowe wśród nauczycieli.

ZOBACZ: Minister zdrowia: zakładamy, że po feriach młodsi uczniowie wrócą do szkół

W poniedziałek wieczorem zostanie opublikowany projekt narodowej strategii szczepień, chcemy przez najbliższe dni przeprowadzić szerokie konsultacje na jej temat; we wtorek rano konferencja, na której zostanie przedstawiony projekt - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

ZOBACZ: Dworczyk: wieczorem projekt narodowej strategii szczepień

W niedzielę w Czechach stwierdzono 1113 nowych zakażeń koronawirusem, ok. 40 więcej niż w poprzednią niedzielę. Ministerstwo zdrowia powiadomiło w poniedziałek, że nie zmienił się stan zagrożenia epidemicznego i wynosi 64 w stustopniowej skali.

W poprzednim tygodniu zakażenie koronawirusem na Ukrainie wykryto u prawie 90 tys. osób, ok. 7,5 tys. mniej niż tydzień wcześniej. Jak podkreślił w poniedziałek minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow, taki spadek odnotowano po raz pierwszy od sierpnia.

Prawie 700 funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, którzy ozdrowieli po zakażeniu koronawirusem, odda osocze. W poniedziałkowej akcji weźmie udział także wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Wiceszef resortu sprawiedliwości zaapelował również do wszystkich ozdrowieńców, aby jak najszybciej skontaktowali się z punktami krwiodawstwa i jeśli stan ich zdrowia na to pozwala, oddali swoją krew i osocze. - Krew to dar życia, a to dzisiaj, w sytuacji pandemii, ma wielkie znaczenie - podkreślił.

 

Blisko 77 proc. badanych deklaruje, że w ich spotkaniach nie weźmie udziału więcej niż pięć osób, nie licząc domowników, czyli odbędą się one bez naruszania przepisów; zakazów nie zamierza przestrzegać 21 proc. pytanych - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i RMF FM.

W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 32 981 nowych przypadków Covid-19 i zmarło 391 osób zakażonych koronawirusem - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek przez ministerstwo zdrowia tego kraju.

PAP/EPA/DIVYAKANT SOLANKI

Cukrzyca nie zwiększa ryzyka zakażenia SARS-CoV-2, ale może przyczynić się do ciężkiego przebiegu infekcji. Narażeni na to są zwłaszcza chorzy, u których cukrzyca nie jest dobrze kontrolowana i ci, którzy mają jej powikłania - przypominają eksperci kampanii "Badaj się i lecz".

Sanepid wraz z policją od 1 grudnia skontrolował 6879 placówek handlowych i usługowych oraz 54 stoki narciarskie pod kątem przestrzegania przepisów epidemiologicznych. W tym czasie wystawiono 10 mandatów karnych i 640 pouczeń - wynika z danych przekazanych przez rzecznika prasowego GIS Jana Bondara.

- Powikłania związane ze spadkiem wydolności po przebytym zakażeniu koronawirusem oraz utrata węchu i smaku u większości pacjentów mogą utrzymywać się nawet do trzech miesięcy - przyznał prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr hab. Maciej Krawczyk.

Reprezentujący prezydenta USA prawnik Rudy Giuliani ma koronawirusa. Stoi on na czele prawnego zespołu Donalda Trumpa i składa wyborcze skargi, w których pisze o wyborczych fałszerstwach.

Według informacji przekazanych w niedzielę przez ministerstwo zdrowia Meksyku w ciągu ub. 24 godzin potwierdzono 7 455 nowych przypadków koronawirusa i 261 kolejnych zgonów.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w niedzielę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 2254 ofiary śmiertelne Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 213 875 kolejnych osób.

Liczba nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wyniosła 12 332 a zgonów 147 - poinformował w poniedziałek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI).

Prawie połowa z 40 mln mieszkańców Kalifornii i duża część powierzchni tego stanu będzie objęta ścisłym lockdownem, w tym zakazem wychodzenia z domu - oznajmił gubernator tego stanu Gavin Newsom. Powodem jest znaczny wzrost liczby przypadków koronawirusa.

PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO

Brazylijskie ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę o 26 363 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa co zwiększyło ich łączną liczbę od początku pandemii do 6 603 540. Zmarły kolejne 313 osoby.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie