Jabłoński o wypowiedzi o. Rydzyka: skandaliczna, każdy kto broni pedofilii zasługuje na potępienie

Polska
Jabłoński o wypowiedzi o. Rydzyka: skandaliczna, każdy kto broni pedofilii zasługuje na potępienie
Polsat News
Zdaniem Pawła Jabłońskiego, słowa o. Rydzyka "są nie do obrony"

Wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka jest skandaliczna, każdy kto broni pedofilii zasługuje na potępienie - podkreślił w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński pytany o słowa dyrektora Radia Maryja odnoszące się do kwestii pedofilii w kościele.

W sobotę w Toruniu podczas uroczystości z okazji 29. rocznicy Radia Maryja dyrektor rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk m.in. nazwał biskupa Edwarda Janiaka "współczesnym męczennikiem mediów". "Zwróćmy uwagę na to, co mówią, i nie dajmy się (...); to, że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył, a kto nie ma pokus" - mówił redemptorysta.

 

"Te słowa są nie do obrony"

 

O wypowiedź o. Rydzyka został zapytany w poniedziałek w Polsat News wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. - To jest skandaliczna wypowiedź i każdy kto broni pedofilii, jakiejkolwiek przemocy wobec dzieci, nie tylko wobec dzieci, ale jakikolwiek przemocy, jest naprawdę osobą, która za ten czyn zasługuje na potępienie. Te słowa są nie do obrony - oświadczył Jabłoński.

 

Dopytywany, czy nie ma wątpliwości, że o. Rydzyk broni pedofilii, Jabłoński odpowiedział: "nie chcę wchodzić w intencje (o. Rydzyka). Jestem przekonany, że tu nie ma żadnych usprawiedliwień. Jeżeli ktoś broni tego rodzaju czynu (...), generalnie nie powinno być żadnego usprawiedliwienia, bo to jest jedno z najohydniejszych przestępstw. Nie mam co do tego, żadnych wątpliwości".

 

ZOBACZ: KO chce odwołania Rzecznika Praw Dziecka. "Klaszczą po tak skandalicznym wystąpieniu Rydzyka"

 

W sprawie wypowiedział się również szef senackiego klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, Marcin Bosacki. Senator przypomniał, że "rząd PiS dał Rydzykowi ponad 200 milionów złotych".   

 

- To jest prawdziwy stosunek PiS-u do ich protektora i wspólnika w wielu podejrzanych sprawach pana Rydzyka. I w tej chwili odcinanie się od jego haniebnych, łajdackich słów jest tylko na pokaz - stwierdził.

  

"To jest szambo"

 

O sprawę zostały zapytane również posłanka KO Katarzyna Lubnauer i posłanka PiS Anna Milczanowska. 

 

- To co zrobił Rydzyk to jest szambo, to jest coś oburzającego. Jeżeli męczennikiem nazywa kogoś, kto krył pedofilię i kto w związku z tym został odwołany ze swojej funkcji przez papieża Franciszka, to zdajmy sobie sprawę, że mamy do czynienia z pomieszaniem rzeczywistości - stwierdziła Lubanuer. 

 

Z kolei według Milczanowskiej "najważniejsza jest reakcja polskiego kościoła katolickiego". - Jest w ostatnich czasach zmasowany atak na kościół katolicki i widzi się tylko zło w świętym kościele katolickim. Ja się z tym zgodzić nie mogę, bo jest to niesprawiedliwe. Jest zmowa milczenia jeśli chodzi o zachowania pedofilskie wśród znanych świeckich nazwisk - powiedziała. 

  

Papież przyjmuje rezygnację biskupa kaliskiego

 

W połowie października nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Nuncjatura wyjaśniła, że w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań bp. Janiaka w sprawie oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej obowiązuje go nakaz przebywania poza diecezją.

 

ZOBACZ: Papież przyjął rezygnację bp. Janiaka. Obowiązuje go nakaz przebywania poza diecezją

 

Bp Janiak był jedną z postaci ukazanych w filmie dokumentalnym "Zabawa w chowanego" Tomasza i Marka Sekielskich, opisującego przypadki pedofilii wśród księży. Film przedstawiał historię trzech chłopców – braci Bartłomieja i Jakuba i Andrzeja – wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej – Arkadiusza H. W filmie ukazano, jak biskup Janiak miał kryć przestępstwa seksualne podległych mu księży.

 

Z prośbą o reakcję na sobotnią wypowiedź dyrektora Radia Maryja zwrócił się prymas Polski i abp metropolita gnieźnieński Wojciech Polak do prowincjała Zgromadzenia Ojców Redemptorystów o. Janusza Soka, przełożonego o. Tadeusza Rydzyka.

emi/dk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie