Diecezja przeprasza za słowa o. Rydzyka. "Bagatelizowanie grzechu nie ma nic wspólnego z Ewangelią"

Polska
Diecezja przeprasza za słowa o. Rydzyka. "Bagatelizowanie grzechu nie ma nic wspólnego z Ewangelią"
PAP/Tytus Żmijewski
W sobotę w Toruniu odbyły się uroczystości z okazji 29. rocznicy Radia Maryja

Administrator Apostolski Diecezji Kaliskiej abp Grzegorz Ryś wystosował w poniedziałek oświadczenie, w którym przeprosił wszystkich, których dotknęła wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka o byłym biskupie diecezji kaliskiej Edwardzie Janiaku. "Bagatelizowanie grzechu, a jeszcze bardziej jego konsekwencji w życiu osób poszkodowanych, nie ma nic wspólnego z drogą Ewangelii" - napisał Ryś.

W sobotę w Toruniu podczas uroczystości z okazji 29. rocznicy Radia Maryja dyrektor rozgłośni o. Tadeusz Rydzyk m.in. nazwał biskupa Edwarda Janiaka "współczesnym męczennikiem mediów". - Zwróćmy uwagę na to, co mówią, i nie dajmy się. (...) To, że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył, a kto nie ma pokus - mówił redemptorysta o byłym biskupie diecezji kaliskiej, pod którego adresem wysuwane są zarzuty dot. ukrywania przestępstw seksualnych podległych mu księży.

 

W poniedziałek do sprawy odniósł się Administrator Apostolski Diecezji Kaliskiej, abp Grzegorz Ryś.

 

"Przepraszam"

 

"Jako Administrator Apostolski Diecezji Kaliskiej chcę najmocniej przeprosić wszystkich, których dotknęła wypowiedź Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka z dnia 05 grudnia br." - napisał Ryś w oświadczeniu opublikowanym na stronie kurii. 

 

ZOBACZ: Rzecznik Praw Dziecka komentuje słowa o. Rydzyka. "Pokusa nie tłumaczy przestępstwa"


"Bagatelizowanie grzechu, a jeszcze bardziej jego konsekwencji w życiu osób poszkodowanych, nie ma nic wspólnego z drogą Ewangelii. Ewangeliczną drogą Kościoła jest uznanie win i nawrócenie oraz solidarność z najmniejszymi i cierpiącymi" - dodał. 

 

W związku z wypowiedzią o. Tadeusza Rydzyka prymas Polski Wojciech Polak zażądał wyjaśnień od prowincjała redemptorystów o. Janusza Soka, przełożonego o. Rydzyka.

 

Oświadczenie Redemptorystów

 

Prowincja Warszawska Redemptorystów wydała w poniedziałek oświadczenie w sprawie.

 

"Potępiamy całkowicie grzech i przestępstwo pedofilii, jak również wszelkie ukrywanie lub zwłokę w wyjaśnianiu tych spraw. Wszystkim osobom pokrzywdzonym głęboko współczujemy i otaczamy modlitwą" - podkreślił rzecznik prowincji warszawskiej redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz.

 

ZOBACZ: Solidarna Polska o przestępstwach pedofilii: Zjednoczona Prawica wypala je żelazem

 

Oświadczył jednocześnie, że "wypowiedź o. Tadeusza Rydzyka była komentarzem do obecnej sytuacji medialnej". "Ojciec dyrektor nie komentował decyzji Kościoła dotyczącej ks. biskupa Janiaka" - wskazał o. Mazurkiewicz.

 

Redemptoryści piszą, że "czymś podstawowym i bezdyskusyjnym pozostaje dla nas konieczność zachowania prawa oskarżonych do obrony, potrzeba powściągliwości w ferowaniu pośpiesznych wyroków, a także dogłębnego i sprawiedliwego osądzenia przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich i osób tzw. bezradnych w Kościele oraz opieszałości w wyjaśnianiu tych spraw – nie tylko w Kościele, ale również innych środowiskach".

 

Papież przyjmuje rezygnację biskupa kaliskiego

 

W połowie października nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała, że papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Nuncjatura wyjaśniła, że w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie sygnalizowanych zaniedbań bp. Janiaka w sprawie oskarżeń o nadużycia seksualne niektórych duchownych diecezji kaliskiej obowiązuje go nakaz przebywania poza diecezją.

 

Bp Janiak był jedną z postaci ukazanych w filmie dokumentalnym "Zabawa w chowanego" Tomasza i Marka Sekielskich, opisującego przypadki pedofilii wśród księży. Film przedstawiał historię trzech chłopców – braci Bartłomieja i Jakuba i Andrzeja – wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej – Arkadiusza H. W filmie ukazano, jak biskup Janiak miał kryć przestępstwa seksualne podległych mu księży.

 

dk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie