Urodziła dziecko z przeciwciałami COVID-19

Świat
Urodziła dziecko z przeciwciałami COVID-19
Zdjęcie ilustracyjne/ Piqsels
Szpital Uniwersytetu Narodowego (NUH), w którym urodziła syna, nie odpowiedział jak dotąd na prośbę o komentarz od agencji Reutera

Mieszkanka Singapuru, która w marcu w czasie ciąży zakaziła się koronawirusem, urodziła dziecko posiadające przeciwciała Covid-19 - podały w niedzielę miejscowe media. Może to dostarczyć nowych wskazówek na temat przekazywania wirusa z matki na dziecko.

Drugie dziecko 31-letniej Celine Ng-Chan, syn o imieniu Aldrin, urodził się bez COVID-19, za to z przeciwciałami przeciwko tej chorobie - poinformował singapurski dziennik "Straits Times", powołując się na opinię pediatry.

 

ZOBACZ: Kiedy wraca węch stracony wskutek COVID-19?

 

- To bardzo ciekawe. Pediatra powiedział, że ja sama nie mam już przeciwciał Covid-19, ale ma je Aldrin. Mój lekarz podejrzewa, że przekazałam mu moje przeciwciała COVID-19 w czasie ciąży - powiedziała Ng-Chan.

 

Kobieta była w 10. tygodniu ciąży, gdy po wycieczce do Europy zdiagnozowano u niej zakażenie koronawirusem. Przeszła Covid-19 łagodnie. Po dwóch i pół tygodnia wypisano ją ze szpitala – podał "Straits Times".

Bez komentarza szpitala 

Szpital Uniwersytetu Narodowego (NUH), w którym urodziła syna, nie odpowiedział jak dotąd na prośbę o komentarz od agencji Reutera.

 

Na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) napisano, że wciąż nie wiadomo, czy kobieta chora na COVID-19 może przekazać wirusa płodowi lub dziecku podczas ciąży lub porodu. Jak dotąd aktywnego wirusa nie wykryto w próbkach płynu otaczającego dziecko w macicy ani w mleku matki.

 

ZOBACZ: "Cudowna babcia". 99-latka pokonała Covid-19 w tydzień

 

Lekarze w Chinach donosili wcześniej o wykryciu i stopniowym zaniku przeciwciał COVID-19 u dzieci urodzonych przez kobiety cierpiące na tę chorobę. Lekarze z amerykańskiego Columbia University Irving Medical Center w New York-Presbyterian Hospital ocenili w październiku na łamach czasopisma "JAMA Pediatrics", że transmisja koronawirusa z matki na noworodka "zdarza się rzadko".

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie