Naukowcy opracowali papier antykoronawirusowy

Technologie
Naukowcy opracowali papier antykoronawirusowy
zdj. ilustracyjne/ Pixabay
Papier ma zwalczać wirusy i bakterie, a jednocześnie być bezpieczny dla ludzkiej skóry

Specjaliści z Akademii Nauk Republiki Czeskiej opracowali specjalny papier, który ma zwalczać wirusy i bakterie, a jednocześnie być bezpieczny dla ludzkiej skóry. Wkrótce rozpocznie się produkcja pierwszych 10 ton.

Czescy badacze od pięciu lat pracowali nad papierem, który może niszczyć znajdujące się na jego powierzchni bakterie. W związku z wybuchem pandemii koronawirusa, kilka miesięcy poświęcili na dostosowanie formuły do eliminacji wirusów. 

 

ZOBACZ: Czekolada, zielona herbata i winogrona hamują koronawirusa. Opublikowano badania

 

"Papier jest w stanie zniszczyć bakterie w ciągu jednej minuty, w przypadku koronawirusa trwa to ok. 30 minut" - powiedział czeskim mediom Michael Broda, prezes SPM - Security Paper Mill, która była zaangażowana w działania.

 

 

Nowy papier mógłby służyć do drukowania banknotów i dokumentów, np. tych wykorzystywanych w służbie zdrowia. Sprawdzi się też w długoterminowej archiwizacji.

 

"Skuteczny i bezpieczny"

 

"Nanostrukturalne kompleksy cynku i srebra będą neutralizować i wychwytywać wirusy, bakterie i drożdże przez cały okres istnienia papieru" -  tak opracowaną technologię opisał Jiří Sobek z Akademii Nauk Republiki Czeskiej. Jednocześnie substancje te nie uwalniają się w kontakcie ze skórą.

 

Wkrótce rozpocznie się produkcja pierwszej partii 10 ton. 

emi/prz/ Novinky.cz
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie