"Financial Times": Marta Lempart jedną z najbardziej wpływowych kobiet roku

Świat
"Financial Times": Marta Lempart jedną z najbardziej wpływowych kobiet roku
PAP/Andrzej Lange
Marta Lempart jedną z najbardziej wpływowych kobiet mijającego roku wg. "Financial Times"

Brytyjski dziennik "Financial Times" uznał liderkę Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Martę Lempart za jedną z najbardziej wpływowych kobiet 2020 roku. Działaczka znalazła się na liście obok m.in. Ursuli von der Leyen.

Protesty na ulicach wielu polskich miast trwają od 22 października, gdy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Przepis straci moc wraz z publikacją wyroku, ale ten nie został jak dotąd ogłoszony.

 

ZOBACZ: Strajk Kobiet zapowiada kolejne protesty. Lempart: policjanci wiedzą, że są bezkarni

Jedną z inicjatorek strajków jest Marta Lempart. Na stronie internetowej "Financial Times" ukazał się jej artykuł na ten temat.

 

"Rewolucja prowadzona przez kobiety"

 

"Polska jest w trakcie obywatelskiej rewolucji prowadzonej przez kobiety" - brzmi pierwsze zdanie tekstu opublikowanego 2 grudnia.

 

Lempart wraca do 2016 roku i początków protestów. Przytacza liczby uczestniczących w akcjach. Pisze także o prześladowaniach, z którymi się spotkała.

 

ZOBACZ: Częstochowa: będzie rondo imienia Praw Kobiet. "Potrzebne jest okazanie wsparcia"

 

"Przed protestami miałam swoje życie i pracę. Przestrzegałam prawa, ufałam państwu (…). W domu nie mieszkam od tygodni. Mój adres i numer telefonu opublikowały grupy neofaszystowskie, nawołując do przemocy. Jako wróg państwa znalazłam się na okładkach prorządowych magazynów i gazet, a publiczna telewizja chce mnie zdyskredytować" - czytamy na stronie "Financial Times".

 

 

Wyróżniona również von der Leyen

 

Lempart została uznana przez brytyjski dziennik za jedną z najbardziej wpływowych kobiet mijającego roku.

 

"W ciągu ostatnich 12 miesięcy to kobiety zajęły ważniejsze niż kiedykolwiek miejsce na światowej scenie jako polityczki, naukowczynie, aktywistki czy autorki" - podkreśla "FT".

 

W zestawieniu pojawiły się także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, profesor Sarah Gilbert pracująca nad oxfordzką szczepionką przeciw koronawirusowi czy pisarka Maaza Mengiste nominowana do nagrody Bookera.

ac/zdr/ ft.com, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie