Austria: ruszają masowe testy na obecność koronawirusa

Świat
Austria: ruszają masowe testy na obecność koronawirusa
fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA
Dzięki trwającej prawie trzy tygodnie blokadzie, która zostanie zniesiona w poniedziałek, przynajmniej jeśli chodzi o handel, wysoka liczba infekcji w Austrii ostatnio znacznie spadła

W Austrii ruszają masowe testy na obecność koronawirusa. W piątek projekt zaczął się na dużą skalę w krajach związkowych Wiedeń, Tyrol i Vorarlberg. W stolicy Austrii ma być przeprowadzanych do 150 tys. testów dziennie. - Dzięki metodzie zredukujemy liczbę zakażeń, co oznacza, że w okolicach Nowego Roku być może wrócimy do normlanego życia - mówił burmistrz Inssburcka.

- Centra testowe otwarto dziś o godz. 7:00. Tutaj w Inssbrucku jest sześć takich miejsc. W hali targowej, gdzie się znajduję jest 25 stanowisk. Od rana przychodzą ludzie, którzy na wykonanie testu czekają dosłownie kilka minut. Wszystko działa sprawnie. Mieszkańcy otrzymali listy, w których poinformowano, że można taki test przeprowadzić. Są one dobrowolne - mówił reporter Polsat News Tomasz Lejman.

 

Po wykonaniu testu, osoba z pozytywnym wynikiem zostanie poinformowana wiadomością SMS.  Wówczas w ciągu 24 godzin musi przejść drugi test, tym razem PCR i jego pozytywny wynik sprawia, że taka osoba trafia na kwarantannę. 

 

Przetestuje się ponad połowa Austriaków

 

Akcja była wyzwaniem dla lokalnych władz, ponieważ musiały one przygotować ten projekt w ciągu kilkunastu dni. - Testy potrwają do niedzieli. Władze szacują, że przetestuje się 50-60 proc. Austriaków - wyjaśnił reporter Polsat News.

 

- Dzięki metodzie zredukujemy liczbę zakażeń, co oznacza, że w okolicach nowego roku być może wrócimy do normlanego życia - mówił burmistrz Inssburcka Georg Willi.

 

Dzięki trwającej prawie trzy tygodnie blokadzie, która zostanie zniesiona w poniedziałek, przynajmniej jeśli chodzi o handel, wysoka liczba infekcji w Austrii ostatnio znacznie spadła.

 

ZOBACZ: Wirusolog: maseczki chronią, testy genetyczne są wiarygodne

 

Restrykcje ws. epidemii pozostają 

Niemniej jednak rząd zdecydował się na utrzymanie środków ostrożności. Obejmuje to m.in. ograniczenie podróży w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Każdy, kto przybywa z obszaru ryzyka, w tym z Niemiec, musi zostać poddany dziesięciodniowej kwarantannie, którą można zakończyć najwcześniej po piątym dniu, uzyskując ujemny wynik testu.

 

Wideo: ruszają masowe testy na obecność Covid-19

  

 

 

ZOBACZ: Koronawirus w Niemczech. Merkel przedłuża obostrzenia

 

W przypadku testów masowych Austria bazuje na doświadczeniach z sąsiedniej Słowacji. Tam przeprowadzono masowe testy koronawirusowe w weekend, 31 października - 1 listopada. Udział był formalnie dobrowolny, ale każdemu, kto nie miał negatywnego wyniku testu, nie wolno było iść do pracy przez dwa tygodnie. Dlatego tylko w pierwszej z kilku rund testowych 3,6 miliona z 5,5 miliona mieszkańców Słowacji przeszło szybki test.

 

Innym przykładem masowych testów jest region Tyrolu Południowego w północnych Włoszech. W tej alpejskiej prowincji przebadano ponad 350 tys. mieszkańców. Test był pozytywny u około 1 proc. badanych, których skierowano na kwarantannę. 

ms/msl/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie