WHO zaostrza zalecenia dotyczące maseczek

Świat
WHO zaostrza zalecenia dotyczące maseczek
PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO
WHO przedstawiła nowe zalecenia dotyczące maseczek

Osoby mieszkające na obszarach, na których rozprzestrzenia się koronawirus, powinny nosić maski w sklepach, miejscach pracy i szkołach, jeśli wentylacja nie jest odpowiednia – przekazała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w nowych zaleceniach wydanych w środę.

Jeśli nie można utrzymać dystansu co najmniej 1 metra, osoby przebywające w pomieszczeniach, w tym dzieci i studenci w wieku 12 lat lub starsi, powinni również nosić maseczki, nawet jeśli pomieszczenia są dobrze wentylowane - głoszą nowe, zaostrzone wytyczne WHO, które aktualizują wytyczne z czerwca.

 

Ludzie powinni także nosić maseczki na zewnątrz, jeśli nie można zachować fizycznego dystansu.

 

ZOBACZ: Maseczki w pracy. Od środy decyduje o tym pracodawca

 

Rzeczniczka WHO Margaret Harris zauważyła, że zalecenia są jednymi z największych zmian w wytycznych WHO dotyczących noszenia maseczek.

 

"W pomieszczeniach zamkniętych, o ile wentylacja nie jest odpowiednia, WHO zaleca, aby ogół społeczeństwa nosił maskę niemedyczną, niezależnie od tego, czy można zachować fizyczną odległość co najmniej 1 metra" - stwierdziła WHO. Zalecono również - jak to ujęto - "uniwersalne zasłanianie się" we wszystkich placówkach służby zdrowia, w tym w pomieszczeniach ogólnodostępnych, takich jak stołówki i pomieszczenia socjalne.

 

ZOBACZ: Wirusolog: maseczki chronią, testy genetyczne są wiarygodne

 

Pracownicy służby zdrowia, którzy zajmują się pacjentami z koronawirusem, mogą nosić maski N95, jeśli są dostępne, ale są one jedyną sprawdzoną ochroną przy wykonywaniu procedur generujących aerozol (AGP) – wskazuje agencja ONZ. Przy wykonywaniu procedur medycznych procedury AGP są jedną z dróg transmisji wirusa. Powinny być wykonywane u pacjentów z SARS-CoV-2 tylko, jeśli uznane zostały za konieczne i powinny być wykonywane z pełnym zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie