Rozwód w Urzędzie Stanu Cywilnego? "To mogłoby odblokować sądy"

Polska
Rozwód w Urzędzie Stanu Cywilnego? "To mogłoby odblokować sądy"
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Według posła Lewicy to rozwiązanie "miałoby przyspieszyć rozwody i odblokować sądy"

Rozwodu, który jest za zgodą obu stron, mógłby udzielać urząd stanu cywilnego - przewiduje projekt zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przygotowany przez klub Lewicy. Zdaniem posła Marka Dyducha, odpowiedzialnego za projekt, takie rozwiązanie mogłoby przyspieszyć rozwody i odblokować sądy.

Lewica złożyła w Sejmie projekt zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, który dotyczy przeniesienia części spraw o rozwód z drogi sądowego postępowania cywilnego na drogę postępowania administracyjnego prowadzonego przez kierownika urzędu stanu cywilnego.

 

ZOBACZ: W Irlandii będzie łatwiej o rozwód. "Humanizacja systemu"

 

Poseł Marek Dyduch, który jest przedstawicielem wnioskodawcy podkreśla, że Lewica chce, żeby "rozwody, które są za zgodą obu stron, mógł udzielać urząd stanu cywilnego". - Tak, jak można zawarcia umowy małżeństwa dokonać w ten sposób - zaznaczył.

 

"Sądy są zatłoczone"

 

Według Dyducha "to miałoby przyspieszyć rozwody i odblokować sądy". - Sądy są zatłoczone i te sprawy się teraz toczą latami, a można to usprawnić. Jak przychodzą dwie strony, które wyrażają wolę w urzędzie stanu cywilnego o zawarciu małżeństwa, to dlaczego nie mogą takiego samego oświadczenia złożyć o rozwodzie, jeśli obie strony się na to godzą - podkreślił poseł Lewicy.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie