W Irlandii będzie łatwiej o rozwód. "Humanizacja systemu"

Świat
W Irlandii będzie łatwiej o rozwód. "Humanizacja systemu"
flickr.com/Billie Grace Ward

Irlandczycy zdecydowanie opowiedzieli się w referendum za liberalizacją prawa, ułatwiającą rozwody - poinformowali w niedzielę przedstawiciele komisji wyborczej. W Irlandii głosowano w piątek w wyborach do PE, w wyborach komunalnych i właśnie w tym referendum.

Aż ponad 82 proc. Irlandczyków opowiedziało się za zniesieniem wymogu czteroletniej separacji w ostatnich pięciu latach jako warunku orzeczenia rozwodu za porozumieniem stron. Rząd premiera Leo Varadkara (Fine Gael) zaproponował ograniczenie okresu separacji do dwóch lat.

 

Do 1995 r. rozwody były w Irlandii zabronione. W ostatnich latach w kraju tym szybko następują jednak przemiany społeczne. W 2015 r. Irlandczycy zagłosowali za legalizacją małżeństw jednopłciowych, a w ubiegłym roku zdecydowaną większością głosów opowiedzieli się za liberalizacją jednych z najostrzejszych przepisów aborcyjnych na świecie.

 

Komentując wynik głosowania w piątkowym referendum, minister kultury Josepha Madigan podkreśliła, że wyborcy opowiedzieli się za "humanizacją systemu". Frekwencja w referendum wyniosła nieco ponad 50 proc.

wka/PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze