Prestiżowa nagroda dla polskiego europosła. Zwyciężył po raz trzeci

Polska
Prestiżowa nagroda dla polskiego europosła. Zwyciężył po raz trzeci
Aron Urb, Wikimedia Commons/EU2017EE Estonian Presidency
Jerzy Buzek po raz kolejny nagrodzony MEP Award

Jerzy Buzek (EPP), polski europoseł, po raz trzeci został laureatem prestiżowej nagrody MEP Awards. Byłemu premierowi przyznano ją w kategorii "nadzwyczajnych osiągnięć", doceniając m.in. za wkład jaki jego praca wnosi w pomoc przy wzmacnianiu Unii Energetycznej. Podkreślono, iż polityk "wzorowo ucieleśnia wartości" reprezentowane przez PE, odnoszące się do szacunku i poszukiwania kompromisu.

- W Parlamencie Europejskim codziennie staramy się wygrywać - ale nie polityczne wojny, tylko pokój, dobrobyt i lepszą przyszłość dla Europejek i Europejczyków, Polek i Polaków. Patrząc na ostatnich 16 lat, od wejścia Polski do Unii, nie mam wątpliwości, że dzięki poczuciu odpowiedzialności za los obywateli, udawało nam się wypracowywać dobre rozwiązania w wielu ważnych dla gospodarki, życia społecznego czy środowiska i klimatu dziedzinach. I to mimo różnic między naszymi krajami. To nasze wspólne, nadzwyczajne osiągnięcie  - ocenił były Premier RP.

 

Prestiżowa nagroda to trzecie wyróżnienie, jakim został uhonorowany polski europoseł. W 2006 roku zwyciężył w kategorii odnoszącej się do "badań naukowych i technologii". Nagrodzono go wówczas za jego wkład nad pracą przy 7. Programie Ramowym Badań i Innowacji UE. W 2013 roku otrzymane wyróżnienie w kategorii "energia" było pokłosiem prowadzonych przez niego działań nad wzmocnieniem wspólnej polityki energetycznej.

 

Tylko Jerzy Buzek

 

Jerzy Buzek był także nominowany w osobnej kategorii "energia". Zwyciężyła jednak fińska europosłanka Henna Virkkunen. W pozostałych kategoriach zabrakło nominacji dla polskich parlamentarzystów.

 

Polityk nagrodę zadedykował swoim sympatykom, podkreślając, iż otrzymane wyróżnienie jest dla niego motywacją do dalszej pracy.

- Nagroda MEP Awards to dla mnie powód do wielkiej radości, ale i ogromne zobowiązanie do pracy na kolejne lata. Dedykuję ją wszystkim, którzy mi kibicują, obdarzają sympatią i zaufaniem - przede wszystkim moim wyborcom i mieszkańcom województwa śląskiego. Dzielę ją też z moim fantastycznym zespołem - powiedział  Jerzy Buzek.

 

ZOBACZ: Media: kolejne państwa UE krytyczne ws. mechanizmu praworządności

 

Były premier w ławach Parlamentu Europejskiego zasiada nieprzerwanie od roku 2004. W latach 2009-2012 był jego przewodniczącym. To jeden z inicjatorów Europejskiej Wspólnoty Energetycznej, przemianowanej dziś na Unię Energetyczną. Szefował Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE w czasie, gdy trwały wytężone prace nad legislacją tegoż projektu.

 

Doceniają pracowitych europosłów

 

Pełnił również rolę sprawozdawcy 7. Programu Ramowego Europejskiego Planu Strategicznego w zakresie Energii i Technologii, znanego jako SET-Plan oraz rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu do Europy, będącej rewizją dyrektywy gazowej mającej za zadanie powstrzymanie postępującego monopolu na rynku, do którego dążył rosyjski Gazprom. 

 

Buzek był także pomysłodawcą Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, gdzie sprawuje aktualnie rolę sprawozdawcy. Zadaniem Funduszu jest wspieranie transformacji energetycznej, dotyczącej regionów górniczych, takich jak Śląsk czy Zagłębie.

 

ZOBACZ: Holandia chce postawić Polskę przed TSUE. Parlament przyjął uchwałę

 

MEP Awards są przyznawane od 2005 roku. Honorowani są najbardziej pracowici i wpływowi europosłowie. Kryształowa statuetka, uformowana w kształt gwiazdy, przekazywana jest przez prestiżowy magazyn "The Parliament Magazine". Nominowani europosłowie są zgłaszani na podstawie wskazań stowarzyszeń i instytucji oraz organizacji obserwujących pracę Parlamentu Europejskiego. Wyróżnienia nadawane są w 19 kategoriach przez ośmioosobowy zespół sędziowski, wyłaniany z grona laureatów MEP Awards.

 

W 2019 roku MEP Awards nagrodzeni zostali Krystyna Łybacka i Marek Plura.

rsr/zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie