Wybory w USA. Kolejny stan podał oficjalne wyniki

Świat
Wybory w USA. Kolejny stan podał oficjalne wyniki
commons.wikimedia.org/ Joe Biden: Gage Skidmore from Peoria, AZ (source: Joe Biden), Donald Trump: Shealah Craighead (source: White House)
Kolejny stan ogłosił zwycięstwo Joe Bidena

Gubernator Wisconsin Tony Evers zatwierdził w poniedziałek wyniki wyborów prezydenckich w tym stanie. Zwyciężył, z przewagą ponad 20 tys. głosów, Demokrata Joe Biden.

- Wypełniłem dziś swój obowiązek certyfikowania wyborów z 3 listopada - przekazał Evers. Gubernator podziękował przy tym urzędnikom wyborczym w stanie za wysiłek, by "zapewnić nam bezpieczne, uczciwe i sprawne wybory". Zgodnie z prawem Wisconsin 10 elektorów z tego stanu opowiedzieć powinno się w Kolegium Elektorów za Bidenem.

 

ZOBACZ: Dziedzictwo Martina Luthera Kinga i teorie spiskowe. To Georgia zdecyduje o przyszłości polityki USA

 

Wyniki certyfikowano po zakończonym w niedzielę ponownym przeliczeniu głosów w dwóch hrabstwach w Wisconsin - Dane i Milwaukee, o co wnioskował sztab Republikanina Donalda Trumpa. W pierwszym z nich urzędujący prezydent zmniejszył swoją stratę do Bidena o 45 głosów. W drugim wyborczy audyt powiększył przewagę Demokraty o 132 głosy.

 

Ponowne przeliczenie kart wyborczych nie zmienił tego, iż Biden zwyciężył w Wisconsin z przewagą ponad 20 tys. głosów. Kampania Trumpa zapowiada, że do wtorku złoży jednak w tym stanie skargę wyborczą.

 

Trump nie uznał zwycięstwa rywala

 

Dotychczas w kluczowych wyborczo stanach nie przynoszą one większych sukcesów obozowi Republikanina. Wyniki wyborów i wygraną Bidena certyfikowano już m.in. w Michigan, Pensylwanii, Georgii czy Arizonie.

 

ZOBACZ: Biden ogłosił skład zespołu prasowego Białego Domu. Historyczna decyzja

 

Biden ogłosił swoją wyborczą wygraną, ale Trump nie uznał zwycięstwa rywala. Utrzymuje, że w procesie wyborczym dochodziło do nieprawidłowości, a jego obóz składa i zapowiada kolejne skargi sądowe. W żadnym ze stanów nie doprowadziły one do odwrócenia rezultatu na korzyść gospodarza Białego Domu.

 

W Kolegium Elektorów, które przywódcę USA wybierać będzie 14 grudnia, Biden może liczyć na 306 głosów, a Trump na 232. Do zaprzysiężenia 46. prezydenta USA dojdzie 20 stycznia.

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie