Szpital MSWiA odpiera zarzuty posłów Koalicji Obywatelskiej

Polska
Szpital MSWiA odpiera zarzuty posłów Koalicji Obywatelskiej
Polsat News
Według posłów KO przy wycenie szpitala na Stadionie Narodowym doszło do konfliktu interesów

Żaden z wicedyrektorów Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA współpracujący z AOTMiT nie brał udziału wycenie i taryfikacji świadczeń szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym; zarzuty posłów KO o konflikt interesów są bezpodstawne - podkreślono w komunikacie CSK MSWiA.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba kontynuowali we wtorek kontrolę w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która na zlecenie resortu zdrowia wykonała wycenę funkcjonowania szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19 na Stadionie Narodowym w Warszawie.

 

KO: doszło do konfliktu interesów

 

Według posłów KO przy wycenie szpitala na Stadionie Narodowym doszło do konfliktu interesów. Jak mówili, wicedyrektor szpitala MSWiA, nadzorującego szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym, jest jednocześnie zatrudniony w agencji, która na zlecenia MZ dokonywała wyceny.

 

ZOBACZ: "Konflikt interesów przy wycenie szpitala na Stadionie Narodowym". Posłowie żądają wyjaśnień

 

Posłowie przedstawili pismo z 29 października br., podpisane przez wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, w którym zwraca się on do prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Romana Topór-Mądrego o dokonanie "propozycji modeli szacowania kosztów funkcjonowania szpitala tymczasowego" na Stadionie Narodowym. Wycena ta miała zostać dokonana do 30 października, czyli w ciągu jednego dnia. Posłowie przypomnieli, że wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał ich, że resort nie miał nic wspólnego z wyceną szpitala na stadionie.

 

- Drążyliśmy, z kim w tak krótkim czasie agencja konsultowała te wyceny, które porażają swoją kwotą, bo to jest ośmiokrotnie wyższa stawka za gotowość łóżka szpitalnego i 18-krotność za gotowość stanowiska respiratorowego - mówił Szczerba. Jak dodał, w wyniku kontroli poselskiej okazało się, że stawki te AOTMiT konsultowała "z kierownictwem Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA" w Warszawie. - To jest ten szpital, który operuje szpitalem tymczasowym, czyli beneficjent - zaznaczył Szczerba.

 

Według posła w tej sprawie ma miejsce "gigantyczny konflikt interesów", ponieważ dyrektor administracyjno-ekonomiczny szpitala MSWiA Adrian Bochnia jest bowiem jednocześnie na etacie w Agencji Wyceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

 

Drugi przypadek konfliktu interesów, mówili posłowie KO, dotyczy innego wicedyrektora szpitala MSWiA Artura Zaczyńskiego i jednocześnie szefa projektu "Szpital Narodowy". Zasiada on bowiem w tzw. Radzie Przejrzystości przy AWTMiT, czyli organie opiniodawczo-doradczym przy wycenie wszelkich procedur i technologii medycznych. Rada ta doradza w takich sprawach, jak wycena świadczeń w szpitalach czy refundacja określonych leków.

 

Szpital odpowiada

 

W reakcji na stanowisko posłów KO Centralny Szpital Kliniczny MSWiA wydał komunikat, w którym zapewniono, że "żaden z wicedyrektorów CSK MSWiA współpracujący z AOTMiT nie brał udziału w czynnościach związanych z wyceną i taryfikacją świadczeń szpitala tymczasowego (SN)".

 

"Pan Adrian Bochnia współpracuje od lutego 2020 r. z jako konsultant w Biurze AOTMiT, zaś dr Artur Zaczyński jest członkiem Rady Przejrzystości AOTMiT - organu doradczego nie zajmującego się wyceną ani taryfikacją. Przedstawione przez Panów Posłów zarzuty o konflikt interesów są bezpodstawne" - czytamy w oświadczeniu przesłanym PAP przez Kierownik Działu Obsługi Pacjenta CSK MSWiA Iwonę Sołtys.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie