"Raport": z kamerą na czynnych siłowniach. Działają zgodnie z prawem, ale grożą im konsekwencje

Polska
"Raport": z kamerą na czynnych siłowniach. Działają zgodnie z prawem, ale grożą im konsekwencje
Polsat News
Siłownie funkcjonują, mimo obostrzeń. Korzystają z szerokich przepisów

Pandemia dla wielu z nas kojarzy się z zamknięciem w domu, a w kategoriach kultury fizycznej raczej z robieniem masy, niż rzeźby... Ale jak przekonał się reporter "Raportu" - dostęp do siłowni czy klubów fitness nie został drastycznie ograniczony. - Działalność siłowni i klubów fitness jest możliwa w szerokim zakresie - przyznała wiceminister sportu Anna Krupka.

Właściciele klubów i siłowni z którymi rozmawiał reporter "Raportu" mówią, że działają zgodnie z tym prawem, które do odwołania zakazuje prowadzenia między innymi siłowni czy klubów fitness. 

 

ZOBACZ: Był zakażony, uratowało go wskazanie pulsoksymetru. Kiedy karetka jest wysyłana do chorego?

 

- Zawiesiliśmy naszą działalność dosłownie na jeden dzień i przez interpretacje naszych prawników dowiedzieliśmy się, że bez większych obostrzeń możemy prowadzić działalność - przyznał Cyprian Majcher, właściciel klubu crossfit. 

 

Aby móc korzystać z siłowni wystarczy jedynie zdezynfekować sprzęt po użyciu i zachowywać odpowiedni dystans.

 

Ważny wyjątek w prawie

 

Dlaczego zatem wiele siłowni funkcjonuje pomimo obostrzeń? Jak czytamy w rozporządzeniu, "do odwołania ustanawia się zakaz prowadzenia działalności polegającej na prowadzeniu basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness". Jednocześnie to samo prawo przewiduje ważny wyjątek - baseny, siłownie, kluby i centra fitness mogą działać, jeśli są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych. 

 

ZOBACZ: Pokłócił się z żoną i przeszedł 450 kilometrów. "Mam dosyć, wychodzę"

 

- Każdy z tych trzech wyjątków, w których dozwolone jest działalnie siłowni jest bardzo ogólny i nie jest nigdzie zdefiniowany. Nie ma żadnej prawnej definicji współzawodnictwa sportowego, więc my musimy sobie to interpretować - wyjaśnia Mikołaj Małecki z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Według interpretacji prawników - współzawodniczyć możemy nawet sami ze sobą, pokonując własne słabości. 

 

Wiceminister: pod pewnymi warunkami siłownie mogą funkcjonować

 

Również wiceminister sportu przyznaje, że siłownie mogą funkcjonować pomimo zakazu. - To pojęcie zajęć sportowych jest na tyle szerokie, że w moim przekonaniu, pod pewnymi warunkami sanitarnymi, kluby fitness czy siłownie mogą funkcjonować - oceniła Anna Krupka. 

 

Wideo: Program "Raport" - siłownie pozostają otwarte mimo obostrzeń

  

 

- Przedstawiliśmy tak szerokie rozwiązania związane z wyłączeniem, że de facto działalność siłowni i klubów fitness jest możliwa w szerokim zakresie - dodała wiceminister. 

 

Jednocześnie rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przestrzega: "jeżeli nie daj Boże dla takiego klubu fitness czy siłowni będzie kontrola i okaże się, że taki klub fitness czy siłownia działa, a skorzystał z tarczy (rządowego wsparcia - red.), to musi się liczyć z konsekwencjami finansowymi".

 
msl/hlk/jo Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie