Przesiewowe testy nauczycieli. Zapowiedź ministra zdrowia

Polska
Przesiewowe testy nauczycieli. Zapowiedź ministra zdrowia
PAP/Marcin Obara
- Zakontraktowaliśmy 2 mln testów antygenowych, z których część przekazaliśmy już do szpitali, a część do stacji pogotowia - przekazał Niedzielski

W połowie stycznia, przed zakończeniem zimowych ferii, w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom z trzech regionów; pracujemy nad szczegółami – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

W połowie listopada szef MZ zapowiedział, że na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce zostaną przeprowadzone badanie przesiewowe pod kątem koronawirusa.

 

- Jeżeli chodzi o badania przesiewowe, to jest dużo wątpliwości - patrząc choćby na to, co robiły inne państwa europejskie, ale i na opinie ekspertów - co do zasadności robienia takich testów. Ich jednorazowe przeprowadzenie wydaje się nie spełniać postulatów merytorycznych i nie daje obrazu rzeczywistości. I eksperci, zarówno z rady medycznej przy panu premierze, jak i generalnie eksperci formułujący opinie szerzej w przestrzeni publicznej, te wątpliwości podnoszą – wskazał minister.

 

Trwają prace nad koncepcją badań

 

Poinformował, że trwają wciąż prace nad koncepcją badań. Zostaną zrealizowane w regionach, gdzie było najwięcej zakażeń, jak Małopolska i Śląsk oraz dla porównania na Podkarpaciu.

 

- Zdecydowaliśmy, że będziemy chcieli przeprowadzić pilotaż w odniesieniu do nauczycieli w szkołach. Chcemy, żeby przed pójściem dzieci do szkoły, przynajmniej w tych trzech województwach, sprawdzić bieżący stan zakażenia pośród pedagogów – powiedział minister.

 

- Zastanawiamy się jeszcze nad formułą tego testowania. Mamy tu jeszcze chwilę czasu - ocenił.

 

Szef MZ podał, że testy w pilotażu miałyby być zrobione tuż przed końcem ferii.

 

- Zastanawiamy się, czy zrobić tak, żeby przeprowadzić łącznie i test antygenowy i test PCR, po to, by korzystać z tego, czym jest pilotaż, troszeczkę się nauczyć, zobaczyć na większej grupie czy potwierdzą się np. ujemne wyniki w antygenach – wskazał.

 

Jak zaznaczył, na pewno nie będą to jednorazowo testy antygenowe. "Ale nie chciałbym przesadzać ostatecznego kształtu, zastanawiamy się z ekspertami jak to powinno wyglądać – zastrzegł.

 

Testy antygenowe w POZ

 

- Od wtorku testy antygenowe można już przeprowadzać w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, prezes NFZ wydał zarządzenie w tej sprawie. Od środy będą podawane w statystykach zakażeń koronawirusem – mówił wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski.

 

- Podjęliśmy decyzję, że od dzisiaj testy antygenowe będą dostępne w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia właśnie wydał zarządzenie, które daje możliwość prowadzenia testów w POZ, wskazując jednocześnie ich wycenę – powiedział we wtorek szef resortu zdrowia.

 

Minister poinformował, że dostępne dla przychodni są już formularze, za pośrednictwem których można składać zapotrzebowanie na testy.

 

ZOBACZ: Lewis Hamilton zakażony koronawirusem. Nie wystąpi w GP Sakhir

 

- Zakontraktowaliśmy 2 mln testów antygenowych, z których część przekazaliśmy już do szpitali, a część do stacji pogotowia. Teraz przekazujemy do POZ – podał Niedzielski.

 

Lekarze POZ nadal z możliwością odesłania pacjenta do punktów drive thru

 

Jak uściślił, będzie też możliwość samodzielnego zakupu przez placówki i rozliczenia świadczenia po wyższej stawce.

 

Minister zaznaczył, że lekarze POZ nadal będą mogli zlecać testy PCR do wykonania w punkcie drive thru – najczęściej przez teleporadę. Test antygenowy pacjent będzie miał zrobiony na miejscu, w poradni POZ.

 

 

 

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że od środy wyniki testów antygenowych, które są cały czas na bieżąco raportowane, będą podawane w codziennych statystykach dotyczących zakażeń.

wka/msl/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie