Wolontariat ozdrowieńców. Prezydent o szczegółach

Polska
Wolontariat ozdrowieńców. Prezydent o szczegółach
Polsat News
Minister Marlena Maląg i prezydent Andrzej Duda

- Rozmawialiśmy z panią minister i doszliśmy do wniosku, że ozdrowieńcy mogliby nieść pomoc jako wolontariusze, ci którzy chcą, w Domach Pomocy Społecznej. Dlatego pani minister zdecydowała się rozszerzyć możliwość zgłaszania się do wolontariatu poprzez stronę wspierajseniora.pl o dodatkową zakładkę, którą będzie właśnie wolontariat ozdrowieńców - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podczas wspólnej konferencji prasowej z minister rodziny Marleną Maląg wskazywał, jak ważna jest inicjatywa Solidarnościowego Korpus Wsparcia Seniorów, który działa od końca października.

 

Wsparcie dla osób starszych

 

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że pandemia koronawirusa to czas trudny dla ludzi, także od strony psychologicznej. - Wielu ludzi bardzo źle znosi osamotnienie, wielu ludzi nie radzi sobie z tą sytuacją, wielu ludzi potrzebuje wsparcia. Tego wsparcia potrzebują osoby starsze, osoby z niepełnosprawnościami. Te, dla których załatwienie codziennych spraw w dobie pandemii jest poważnym problemem lub po prostu zagrożeniem życia - powiedział prezydent.

 

ZOBACZ: Szczepionka przeciw koronawirusowi. Pfizer i BioNTech wystąpiły o autoryzację

 

Przypomniał, że właśnie w tym celu resort rodziny ruszył z akcją wsparcia seniorów. - Od października w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów cała rzesza osób, ponad 10 tys. wolontariuszy, pomaga seniorom załatwiać różne sprawy, począwszy od spraw urzędowych aż po sprawy codzienne - zakupy, załatwianie różnego rodzaju kwestii - dodał prezydent.

 

Podkreślił, że wolontariusze poprzez te działania niosą otuchę dla seniorów w tym trudnym czasie.

 

Ozdrowieńcy w DPS-ach

 

Prezydent zwracał uwagę, że cały czas wzrasta liczba tzw. ozdrowieńców, czyli osób, które wyzdrowiały po zakażeniu SARS-CoV-2.

 

- Jak państwo wiecie, także i ja (...) przeszedłem zakażenie koronawirusem. Trwało to u mnie ponad 10 dni, ale rzeczywiście wyzdrowiałem - to zostało potwierdzone testami. Kiedy to było możliwe, ze względu na wskazania medyczne, zdecydowałem się także oddać osocze, po to właśnie, aby mogło być ono wykorzystane na pomoc innym osobom, po to by mogło ono być wykorzystane do ratowania zdrowia i życia innych osób. Okazało się, że mój organizm wytworzył przeciwciała i to osocze jest cenną substancją wspierającą innych. Cieszę się ogromnie, że mogłem wziąć udział w tej akcji, namawiając także i innych do tego, aby jako ozdrowieńcy to osocze oddawali - powiedział.

 

Prezydent podkreślił, że ozdrowieńcy mogą również pomagać w inny sposób. Poinformował, że skontaktował się z minister Maląg i zaproponował, by ozdrowieńcy mogli bardziej angażować się w akcję wspierania seniorów.

 

ZOBACZ: Minister zdrowia: testy antygenowe będą uwzględniane w epidemicznych statystykach

 

- Ozdrowieniec przeszedł chorobę, nie wykazuje już żadnych objawów chorobowych, ozdrowieniec sam nie zachoruje drugi raz na koronawirusa do czasu, dopóki ma przeciwciała i też nikogo nie zarazi. Dlatego można powiedzieć, że ozdrowieniec z punktu widzenia osób, w stosunku do których ta obawa zachorowania na koronawirusa i niebezpieczeństwo jest wysoka, jest osobą bezpieczną. I dlatego w sposób w moim przekonaniu dodatkowy i wyjątkowy ozdrowieńcy mogą tę pomoc nieść także w miejscach, gdzie potencjalnie osób zagrożonych znajduje się więcej - powiedział.

 

- Rozmawialiśmy z panią minister i doszliśmy do wniosku, że ozdrowieńcy mogliby nieść pomoc jako wolontariusze, ci którzy chcą, w Domach Pomocy Społecznej. Dlatego pani minister zdecydowała się rozszerzyć możliwość zgłaszania się do wolontariatu poprzez stronę wspierajseniora.pl o dodatkową zakładkę, którą będzie właśnie wolontariat ozdrowieńców - powiedział prezydent Andrzej Duda.

 

Jak dodał, dla wielu DPS-ów, wolontariat będzie też pomocą w rozwiązaniu problemów kadrowych. Do tej pory do akcji Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów zgłosiło się 10 tys. wolontariuszy, a seniorów, którzy potrzebują pomocy - zgłosiło się ok. 13 tys. 

 

WIDEO: Konferencja prasowa prezydenta Andrzeja Dudy i minister Marleny Maląg

  

"Zdajemy egzamin z solidarności międzypokoleniowej"

 

Z kolei szefowa MRiPS powiedziała na konferencji prasowej, że rząd już walczy z drugą falą epidemii koronawirusa. - Tą pierwszą na pewno wygraliśmy, tzn. miejsca pracy zostały uratowane - mówiła Maląg. Wskazywała, że m.in. dzięki inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy ustanowiony został dodatek solidarnościowy.

 

Maląg przekonywała, że wyjątkowym wsparciem rządu objęte zostały osoby słabsze i potrzebujące przebywające między innymi w Domach Pomocy Społecznej. - Do samych DPS-ów przekazaliśmy ponad 600 mln zł, które przede wszystkim mają służyć na wsparcie dla pracowników, na niezbędne środki - powiedziała Maląg.

 

Minister rodziny mówiła też, że ponad 150 organizacji młodzieżowych przyłączyło się do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów. - Zdajemy egzamin z solidarności międzypokoleniowej - podkreślił Maląg.

 

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów

 

Seniorzy potrzebujący pomocy mogą o nią poprosić dzwoniąc pod numer telefonu 22 505 11 11.

 

Natomiast wolontariusze, którzy chcą pomagać seniorom, mogą zgłosić się przez internet, wypełniając ankietę na stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście, w lokalnym ośrodku pomocy. Oprócz wolontariuszy, w pomoc w ramach Korpusu zaangażowane są też Wojska Obrony Terytorialnej i pracownicy pomocy społecznej. Ich zadaniem jest pomoc osobom starszym w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię.

 

pgo/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie