"Plan dla Pracy i Rozwoju". Gowin o szczegółach pomocy dla firm

Polska
"Plan dla Pracy i Rozwoju". Gowin o szczegółach pomocy dla firm
Polsat News
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin

Bezpośrednią pomoc dla firm w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią zakłada przedstawiony w poniedziałek przez wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina Plan dla Pracy i Rozwoju. Na tarcze branżową i finansową przeznaczamy ok. 40 mld zł - wskazał. Jarosław Gowin weźmie udział w poniedziałek w programie "Gość Wydarzeń". Początek o godz. 19:20.

Według MRPiT Plan dla Pracy i Rozwoju to m.in. dofinansowanie kosztów stałych; 5,5 mld zł dopłat do wynagrodzeń pracowników; świadczenia postojowe; 600 mln zł dla firm planujących nowe kierunki i 900 mln zł dla stawiających na inwestycje.

 

- Dzięki temu planowi warunki prowadzenia działalności gospodarczej staną się przewidywalne. (...) W czasach kryzysu przede wszystkim musimy zapewnić byt polskim rodzinom i przetrwanie polskim firmom - powiedział Gowin.

 

"Kładziemy fundamenty na przyszłość"

 

Wicepremier poinformował, że w ramach tego planu "kładziemy fundamenty na przyszłość". Dodał, że nowy plan będzie działał w trzech obszarach.

 

- Po pierwsze, na tarczę branżową dla kilkudziesięciu branż oraz na kontynuację Tarczy Finansowej przeznaczymy około 40 mld zł - powiedział . (...) Drugi obszar to Nowy Kierunek - mówił wicepremier. Wskazał, że chodzi o pakiet działań wspierających firmy zmuszone do transformacji, "do dostosowania się do zmienionych potrzeb rynku".

 

- Trzeci obszar to Impuls dla Rozwoju. Składa się na niego wiele działań, które w tej chwili rozpoczynamy - powiedział Gowin.

 

Wyjaśnił, że Impuls dla Rozwoju to m.in. poszerzenie pakietów deregulacyjnych i cyfryzacja gospodarki. - Wkrótce przeniesiemy wszystkie procedury procesu budowlanego do sieci - mówił Gowin. Inny instrument, który ma pomóc w rozwoju gospodarki to, jak powiedział, nowe Prawo zamówień publicznych, które wejdzie w życie od 1 stycznia 2021. - To jest prawo zdecydowanie bardziej uproszczone w stosunku do poprzednich przepisów, ale też wprowadzające szereg rozwiązań korzystnych dla przedsiębiorców, np. możliwość stosowania w zamówieniach publicznych zaliczki - zaznaczył.

 

Krajowy Plan Odbudowy. Nawet 300 mld z funduszy unijnych

 

Impulsem dla rozwoju ma być też Krajowy Plan Odbudowy. - Nawet ok. 300 mld zł, jakie możemy uzyskać z funduszy unijnych na Krajowy Plan Odbudowy, to jest szansa na czyste powietrze, zieloną gospodarkę, bardziej konkurencyjną i bardziej suwerenną technologicznie Polskę - podkreślił Gowin. Wskazał też na pakiet na rzecz mieszkalnictwa, który m.in. pozwala przeznaczyć 1,5 mld zł na budowę mieszkań dla gmin.

 

Gowin wyjaśnił, że wiele z tych projektów "ma charakter ciągły", ale będą też nowe. - Takim elementem będzie nowa polityka przemysłowa - zapowiedział. Chodzi - jak mówił - o "przemyślany pakiet impulsów rozwojowych dla tych branż, które wnoszą największą wartość dodaną w eksporcie". Nowa polityka przemysłowa ma objąć zarówno branże, które są tradycyjnie mocną stroną polskiej gospodarki, jak i te, które mają największy potencjał proeksportowy - sektory najbardziej innowacyjne - tłumaczył wicepremier.

 

- Pomoże w tym w przyszłym roku 8 mld zł, które trafią do polskich firm z NCBR oraz PARP - wskazał. Dodał, że te środki ułatwią osiągnięcie nowych przewag konkurencyjnych na rynkach światowych, dzięki unowocześnieniu naszej gospodarki. Jako przykład podał ulgę na robotyzację. - Te przepisy są już przygotowane i wkrótce wejdą pod obrady Rady Ministrów - powiedział Gowin.

 

 

"Te pieniądze są Polsce potrzebne"

 

- Plan dla Pracy i Rozwoju jest otwarty, elastyczny, będzie sukcesywnie uzupełniany wraz z realizacją kolejnych przedsięwzięć - zaznaczył wicepremier. Dodał, że plan powstaje w ciągłym dialogu z pracodawcami i związkami zawodowymi.

 

- To w Radzie Dialogu Społecznego zrodziła się koncepcja przygotowania nowej umowy społecznej; rozpoczynamy pracę nad taką umową - zapowiedział Gowin. Zapewnił, że wszystkie działania w MRPiT będą nakierowane na "wspólną realizację interesów pracodawców i pracowników", bo w Planie dla Pracy i Rozwoju chodzi o kapitał zaufania. - Musimy wzmocnić zaufanie obywateli do instytucji państwa - państwa sprawnego i skutecznego; państwa konsekwentnie realizującego plan obliczony na podnoszenie poziomu życia Polaków i wzmacnianie naszej gospodarki - stwierdził.

 

ZOBACZ: Gospodarka UE. Nastroje najbardziej załamały się w Polsce

 

Odpowiadając po konferencji na pytania dziennikarzy Gowin zapewnił, że polski plan odbudowy na pewno powstanie. - Liczymy na to, że znajdziemy w budżecie ok. 100 mld, którymi zasilimy przede wszystkim inwestycje - powiedział. Przyznał, że potrzebujemy też środków z recovery fund, czyli funduszy UE.

 

- Jako minister odpowiedzialny za gospodarkę chcę jednoznacznie powiedzieć, że te pieniądze są Polsce potrzebne - podkreślił. Wicepremier Gowin liczy, że uda się wypracować kompromis, który "pozwoli zapobiec scenariuszowi złemu dla Polski i złemu dla całej UE, czyli scenariuszowi veta ze strony niektórych państw członkowskich".


 

Analiza poprawek Senatu

 

Senat w sobotę zaakceptował ok. 450 poprawek do ustawy wprowadzającej tzw. tarczę 6.0. Zaproponowane zmiany rozszerzają zakres podmiotów, które będą mogły skorzystać z pomocy rządu w zw. z COVID-19. Chodzi m.in. o firmy z branży turystycznej.

 

Podczas konferencji Gowin był pytany, czy jest szansa, że część poprawek przyjętych przez Senat zostanie zaakceptowana i czy zakres podmiotów objętych pomocą zostanie doprecyzowany. Szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii zapewnił, że poprawki Senatu są analizowane "z dobrą wolą tak, by uwzględnić te, które mają racjonalne uzasadnienie". - Z całą pewnością część poprawek Senatu, rozszerzająca PKD (kody Polskiej Klasyfikacji Działalności - PAP), które zostaną objęte pomocą, zostanie zaakceptowana – poinformował.

 

Zaznaczył, że ustawa wprowadzająca Tarczę 6.0 wyposaża Radę Ministrów w prawo do wydawania rozporządzeń, które będą poszerzały lub być może zawężały listę branż objętych pomocą. - Mamy tu bardzo dużą elastyczność, by właściwie reagować na zmianę sytuacji. Liczymy, że sytuacja branż będzie ulegała poprawie. Warto wspomnieć o branży handlowej, która po miesiącu zawieszenia sprzedaży w galeriach handlowych, dużych sklepach wielkopowierzchniowych, została całkowicie odmrożona - powiedział Gowin.

 

ZOBACZ: Tarcza 6.0. Senat zgłosił kilkaset poprawek

 

Wicepremier liczy, że "dobre wiadomości związane ze spadkiem liczby zakażeń i zbliżaniem się perspektywy użycia szczepionki pozwolą w jak najszybszym tempie zlikwidować istniejące obostrzenia".

 

Przypomniał, że wiosną tarcza antykryzysowa była skierowana do szerokiej grupy przedsiębiorstw. - Teraz nie ma potrzeby stosowania takich szerokich instrumentów. Te 150 mld zł, które trafiły lub jeszcze trafią to dług, który każdy z nas będzie musiał w przyszłości spłacać. Dlatego tym razem pomoc jest kierowana bardzo precyzyjnie do konkretnych branż. Rząd wytypował ok. 40 takich branż. Nie wykluczamy możliwości poszerzenia ich o kolejne – zadeklarował wicepremier.

 

Zapytany, czy w związku z opóźnieniami, które miały miejsce wiosną w Warszawie w wypłacie mikropożyczek dla przedsiębiorców, to zadanie w dalszym ciągu będzie realizowane przez urzędy pracy, Gowin poinformował, że w tej kwestii nie są planowane zmiany. Wyraził nadzieję, że tym razem wypłata bezzwrotnych dotacji przebiegnie bez problemu.

 

WIDEO: Konferencja prasowa wicepremiera Jarosława Gowina

 

 

pgo/ rsr/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie