Mobbing w polskiej ambasadzie. Była ambasador stanie przed sądem

Polska
Mobbing w polskiej ambasadzie. Była ambasador stanie przed sądem
Armáda České republiky
Barbara Ć. została odwołana ze stanowiska ambasador w Czechach wiosną tego roku przez prezydenta Andrzeja Dudę

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Barbarze Ć., byłej polskiej ambasador w Republice Czeskiej. Kobieta oskarżona jest o siedem czynów związanych z nękaniem i dyskryminacją swoich podwładnych.

Akt oskarżenia w tej sprawie - jako pierwszy napisał o tym portal Onet.pl - prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w dniu 10 listopada 2020 r. Barbarze Ć. zarzuca się popełnienie siedmiu czynów karalnych z art. 218 p.1 i art. 207 kodeksu karnego, czyli ze znęcania się nad osobami jej podlegającymi - czterema kobietami i trzema mężczyznami.

 

ZOBACZ: Reportaż CNN o osobach LGBT w Polsce. Jest reakcja polskiej ambasady

 

Z ustaleń prokuratury wynika, że Ć. już na początku pracy w ambasadzie, czyli od września 2018 r., wymagała od swoich podwładnych "nieustannej gotowości do pracy", nadmiernie obciążała ich obowiązkami, przydzielała zadania "z nierealnym terminem realizacji", w tym także zadań "bezsensownych" i "poniżej kompetencji". Z materiału dowodowego wynika także, że ambasador Barbara Ć. poniżała swoich pracowników, używała słów powszechnie uznanych za obraźliwe, także przy osobach postronnych.

 

Barbara Ć. krytykowała pracę pokrzywdzonych, wobec niektórych osób pozwalała sobie na podważanie ich przydatności zawodowej i dyskryminację ze względu na wiek. Jak ustaliła prokuratura, w ambasadzie dochodziło także do krzyków i gróźb odwołania z placówki, które Barbara Ć. kierowała do podwładnych.

 

Grozi jej 5 lat więzienia

 

W toku śledztwa wobec byłej polskiej ambasador nie były stosowane żadne środki zapobiegawcze. Kobiecie grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

 

ZOBACZ: Pracownicy Instytutu Polskiego w Izraelu dołączyli do protestu ws. aborcji. Stracą pracę

 

Portal Onet.pl podał, że śledczy "zajmowali się podejrzeniem mobbingu od lipca 2019 r., gdy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez ówczesną ambasador w Pradze złożył Andrzej Papierz, dyrektor generalny Służby Zagranicznej i jedna z najważniejszych postaci w naszej dyplomacji". Portal podał, że śledztwo było prowadzone przez "długie miesiące", ale jak wyjaśniła prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie, "wynikało to z konieczności przeprowadzenia czynności w formie międzynarodowej pomocy prawnej".

 

Onet.pl podał, że "Barbara Ć. została odwołana ze stanowiska ambasador w Czechach wiosną tego roku przez prezydenta Andrzeja Dudę. Funkcję przestała pełnić 30 czerwca. Od tamtej pory nasza placówka w Pradze pozostaje bez ambasadora". Portal nie uzyskał od MSZ informacji, czy Barbara Ć. nadal pracuje w resorcie spraw zagranicznych.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie