Zmarł David Prowse. Był odtwórcą roli Dartha Vadera

Świat
Zmarł  David Prowse. Był odtwórcą roli Dartha Vadera
commons.wikimedia.org/fot. Nihonjoe
W. Brytania: zmarł odtwórca roli Dartha Vadera, David Prowse

W wieku 85 lat zmarł brytyjski aktor i kulturysta David Prowse - poinformował w niedzielę jego agent. Zgon nastąpił w sobotę. Brytyjczyk zapisał się w historii światowego kina jako odtwórca roli Dartha Vadera w "Gwiezdnych Wojnach" George’a Lucasa.

W komunikacie zamieszczonym na Facebooku agent aktora Thomas Bowington nie podał jaka była przyczyna śmierci Prowse'a, zaznaczył jedynie, że zgon nastąpił w sobotę rano.

 

ZOBACZ: "Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie" Reporterka Polsat News rozmawiała z... droidami

 

Kultowa rola Dartha Vadera 

David Prowse urodził się w Bristolu. Był zapalonym kulturystą. Światowy rozgłos przyniosła mu rola Dartha Vadera w trylogii George'a Lucasa. Niemniej słynny stał się jego późniejszy konflikt z Lucasem, który w 2010 roku zabronił aktorowi pojawiania się na jakichkolwiek imprezach dotyczących "Gwiezdnych wojen".

 

W filmie Lucasa mierzący 201 cm David Prowse był dubbingowany przez Jamesa Earla Jonesa. Producenci filmu uważali, że tembr głosu i wymowa aktora nie wpisują się w obraz postaci, jaki chcieli stworzyć w filmie.

 

ZOBACZ: Pierwszy Polak o imieniu Yoda. Rodzice wygrali "gwiezdną bitwę" z urzędem i językoznawcami

 

W Wielkiej Brytanii David Prowse był znany jako twarz kampanii Zielony Znak Drogowy. Green Cross Code Man - jak go nazywano - uczył brytyjskie dzieci jak właściwie zachowywać się na przejściach ulicznych i na drodze. Za udział w kampanii na rzecz bezpieczeństwa drogowego został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie