Kiedy wraca węch stracony wskutek COVID-19?

Technologie
Kiedy wraca węch stracony wskutek COVID-19?
zdj. ilustracyjne/ Pixabay/ Ckstockphoto
Uczestnicy badania zaobserwowali, że niektórzy pacjenci odzyskali powonienie, ale doszło u nich do chronicznych zaburzeń węchu

Pacjenci, u których doszło do osłabienia lub całkowitej utraty węchu wskutek zakażenia koronawirusem, odzyskują go zazwyczaj w okresie do dwóch miesięcy - wynika z badania przeprowadzonego przez hiszpańskich naukowców.

Z badania wynika, że u ponad 90 proc. pacjentów z problemami z powonieniem, czyli anosmią, jakie pojawiły się wraz z zachorowaniem na COVID-19 węch powrócił przed upływem 60 dni.

 

W komunikacie przekazanym madryckiej rozgłośni Cope przez zespół badawczy, w którego skład wchodzą głównie pracownicy sieci szpitali HM Hospitales, wynika, że w studium brało udział 61 pacjentów.

 

ZOBACZ: Szczepionka przeciw Covid-19. Jak będzie wyglądała dystrybucja w Polsce?

 

Jak poinformowała koordynatorka badania Marta Ochoa, neurolog z HM Hospitales, u zaledwie 10 proc. poddanych badaniu osób stwierdzono, że mają one problemy z powonieniem po dwóch miesiącach od zakażenia. W przypadku kilku osób potwierdzono, iż nie odzyskały one powonienia nawet po pół roku od zachorowania na COVID-19.

 

Problemy z powonieniem po trzech dniach od zakażenia

 

Autorzy studium wskazali, że średnio anosmia pojawia się po trzech dniach od zakażenia koronawirusem oraz trwa przez 23 dni.

 

Uczestnicy badania zaobserwowali, że niektórzy pacjenci odzyskali powonienie, ale doszło u nich do chronicznych zaburzeń węchu.

 

Badanie zespołu kierowanego przez Ochoę zostało już zaprezentowane podczas konferencji naukowych zorganizowanych przez Hiszpańskie Towarzystwo Neurologiczne (SEN), a także podczas I Krajowego Kongresu COVID-19 w Madrycie. W czwartek wieczorem komunikat dotyczący wniosków z badania pojawił się również na stronie HM Hospitales.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie