Szpital tymczasowy w Katowicach ukończony. "Jest gotowy do uruchomienia"

Polska
Szpital tymczasowy w Katowicach ukończony. "Jest gotowy do uruchomienia"
PAP/Andrzej Grygiel
Wojewoda Wieczorek podkreślił, że uruchomienie szpitala tymczasowego pozwala odciążyć inne szpitale w regionie

Pierwszy w woj. śląskim szpital tymczasowy, zorganizowany w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, jest gotowy na przyjęcie chorych na COVID-19 – poinformował w niedzielę wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- Szpital osiągnął zdolność operacyjną, jest gotowy na przyjęcie pacjentów od poniedziałku – oświadczył wojewoda podczas niedzielnej konferencji prasowej. W pierwszym etapie działania ten 500-łóżkowy szpital udostępnia 140 miejsc internistycznych oraz 20 w standardzie oddziału intensywnej opieki medycznej. W razie potrzeby będzie rozszerzać swoją działalność – taka decyzja zapadnie, jeśli 70 proc. miejsc zostanie zajętych.
 
Wojewoda Wieczorek podkreślił, że uruchomienie szpitala tymczasowego pozwala odciążyć inne szpitale w regionie. W nadchodzącym tygodniu ma być "odmrożone" w nich 700 łóżek z przeznaczeniem dla chorych, cierpiących na inne choroby niż COVID-19. Wojewoda zwrócił uwagę na pewne ustabilizowanie dynamiki zakażeń koronawirusem, zarówno w Śląskiem, jak i w całym kraju.
 
- Uzyskaliśmy jako Polska pewien poziom stabilizacji, ta stabilizacja jest dalej na bardzo wysokim poziomie i nie ma co się czarować – liczba osób, które będą trafiały do opieki szpitalnej, będzie cały czas na wysokim poziomie. Musimy zabezpieczyć zarówno pacjentów covidowych, jak również odmrażać i uruchamiać pozostałą opiekę zdrowotną - powiedział.
Pierwszy szpital tymczasowy w regionie 
Kolejne szpitale w budowie 
laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie