Rok 2021, Rokiem Cypriana Kamila Norwida. "Jest ogromnie ceniony w Polsce"

Polska
Rok 2021, Rokiem Cypriana Kamila Norwida. "Jest ogromnie ceniony w Polsce"
Wikimedia Commons
Uchwała sejmowa, zdaniem Łysiaka, niewiele zmieni

Sytuacja Norwida wcale nie jest zła. Odwrotnie, Norwid jest ogromnie ceniony w Polsce – i szacunek dla jego poezji, zrozumienie tej poezji chyba wciąż, pomału, wzrasta - ocenił pisarz Waldemar Łysiak piątkową uchwałę Sejmu ogłaszającą rok 2021, Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

Uchwała sejmowa, zdaniem Łysiaka, niewiele zmieni. - Pewnie zaskoczę, ale moim zdaniem sytuacja Norwida wcale nie jest zła. Odwrotnie, Norwid jest ogromnie ceniony w Polsce i szacunek dla jego poezji, zrozumienie tej poezji chyba wciąż, pomału, wzrasta - powiedział Łysiak.

 

- Przez ostatnie kilkadziesiąt lat nieustannie słyszę o norwidowskich wystawach, występach, recytacjach… Czy to czasem nie Olbrychski jeździł po całej Polsce z Norwidem, z jakimś Norwidowskim programem? – to przecież nie było 100 lat temu, ale teraz. I ktoś na te występy przychodzi - wyjaśnił.

 

"Decyzja nie zmieni ważności Norwida"

 

- U ludzi światłych, tak to nazwijmy, w ich środowiskach, ta decyzja nie zmieni ważności Norwida - ocenił. - Ale czy dzięki takiej uchwale Norwid trafi pod strzechy? - śmiem wątpić. Żyjemy w czasach bardzo różniących się od tych co były jeszcze 50 lat temu. Wtedy Polacy czytali książki – poezję też. A dzisiaj Polacy czytają głównie esemesy, więc nadzieja, że nagle zaczną czytać, smakować i doceniać Norwida, jest wątła - podsumował Waldemar Łysiak.

 

ZOBACZ: "A to Polska właśnie". "Wesele" odbyło się dokładnie 120 lat temu

 

- Jestem dumnym posiadaczem rękopisu wiersza Norwida "Poezja". Pełnego rękopisu, wielozwrotkowego. To jest jeden z największych nabytków w moim prywatnym zbiorze cymeliów. Naturalnie Numerem Jeden był i będzie, jedyny jaki istnieje na świecie, egzemplarz "Trenów" Jana Kochanowskiego z pierwszego wydania, z 1580 roku. Ale zaraz w następnej kolejności jest właśnie ten rękopis Norwida - powiedział Łysiak.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie