Premier obrzucony świńskimi wnętrznościami. Bójka w parlamencie Tajwanu

Świat
Premier obrzucony świńskimi wnętrznościami. Bójka w parlamencie Tajwanu
AP
Bójka między opozycją a przedstawicielami rządu w tajwańskim parlamencie

W piątek w Yuanie Legislacyjnym, tajwańskim odpowiedniku parlamentu, doszło do bójki między partią opozycyjną a przedstawicielami rządu. Premier Tajwanu Su Ceng-czang został obrzucony świńskimi wnętrznościami przez członków Partii Nacjonalistycznej (Kuomintangu - KMT).

Rządząca Demokratyczna Partia Postępowa (DPP) utworzyła kordon ochronny, by pozwolić Su przemawiać o planowanych przez rząd regulacjach związanych z otworzeniem rynku na import mięsa. W trakcie przemowy premier został obrzucony świńskimi wnętrznościami i świńską skórą.

  

 

Tajwańska agencja CNA zaznacza, że od początku września opozycja już 18 razy próbowała przeszkodzić premierowi w wystąpieniach.

 

Zniesienie ograniczeń w imporcie amerykańskiego mięsa

 

W sierpniu br. rząd prezydent Caj Ing-wen z DPP doszedł do porozumienia z USA i wyraził zgodę na złagodzenie ograniczeń w imporcie amerykańskiej wieprzowiny i wołowiny na Tajwan. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2021 r.

 

ZOBACZ: Bójka w parlamencie w Hongkongu; cztery osoby z obrażeniami

 

Zniesienie ograniczeń spotkało się z ostrym protestem KMT, która nawoływał do referendum w tej sprawie. Zdaniem Kuomintangu, 70 proc. Tajwańczyków sprzeciwia się sprowadzaniu mięsa z raktopaminą - dodatkiem do pasz pobudzającym wzrost tkanki tłuszczowej, którego stosowanie jest dozwolone w USA, ale zakazane m.in. na Tajwanie. Mięsa zawierającego tę substancję nie można również sprowadzać m.in. do Unii Europejskiej i Chin. KMT nawołuje też do odwołania Su, obarczając go odpowiedzialnością za szkodliwą ich zdaniem umowę.

 

Brak pozwolenia na import amerykańskiej wieprzowiny był postrzegany jako główny powód braku rozmów na temat umowy handlowej między Tajwanem i USA - pisze CNA. We wrześniu, po zapowiedzi otwarcia tajwańskiego rynku na wieprzowinę z USA, 50 amerykańskich senatorów zaapelowało o rozpoczęcie takich negocjacji.

 

Protesty opozycji

 

W niedzielę w Tajpej odbył się doroczny protest grup zawodowych. Uczestnicy protestu z KMT na czele skupili się przede wszystkim na hasłach skierowanych przeciwko decyzji o sprowadzaniu wieprzowiny z USA. Według organizatorów w demonstracji wzięło udział 50 tys. osób. Partia opozycyjna zapowiedziała, że planuje następne protesty w tej sprawie.

 

ZOBACZ: Bójka w jordańskim parlamencie. Zaczęła się od dyskusji o wzajemnym szacunku

 

W tym tygodniu prezydent Caj odniosła się do zarzutów opozycji, zauważając, że otwarcie rynku na amerykańską wieprzowinę ma dać konsumentom większy wybór i nikomu nie narzuca jej spożywania.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie