Nowela ustawy "covidowej". Senat podjął decyzję

Polska
Nowela ustawy "covidowej". Senat podjął decyzję
PAP/Mateusz Marek
W piątek senatorowie będą głosowali nad nowelizacją "ustawy covidowej"

Senat w piątek wieczorem opowiedział się za odrzuceniem nowelizacji ustawy covidowej. Przewiduje ona, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy, a nie wszystkim w nią zaangażowanym. Teraz senacką uchwałą za odrzuceniem nowelizacji tej ustawy zajmie się w sobotę Sejm. Głosowania w izbie niższej zaplanowano na godzinę 13:00.

To już kolejna nowelizacja ustawy dotyczącej przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (tzw. ustawy covidowej). Za jej odrzuceniem głosowało w piątek wieczorem 51 senatorów, przeciw było 47. Nikt się nie wstrzymał.

 

Sejm pod koniec października przegłosował poprawki Senatu do ustawy covidowej. Posłowie poparli – mimo negatywnego stanowiska rządu – poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanych o zakażenie. Regulacja została podpisana przez prezydenta, ale nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

 

- Senatorowie są dopiero po 9 z 29 punktów. Wiąże się to z tym, że głosowania, które miały być dziś po południu mogą odbyć się późnym wieczorem lub w sobotę rano - mówił wcześniej obecny w Senacie reporter Polsat News Dariusz Ociepa.

 

Na początku posiedzenia Marszałek Senatu Tomasz Grodzki poinformował, że w piątek senatorowie zajmą się punktami od 9 do 16. Głosowania nad dotychczas rozpatrzonymi punktami mają odbyć się pod koniec obrad. Zgodnie z decyzją Konwentu Seniorów, posiedzenie ma być kontynuowane w środę i czwartek w dniach 2-3 grudnia.

Komisja za odrzuceniem

W piątek rano senacka komisja zdrowia rozpatrywała poprawki zgłoszone do nowelizacji tzw. ustawy covidowej. Członkowie komisji po raz kolejny opowiedzieli się za odrzuceniem nowelizacji w całości. Wniosek taki poparło 5 senatorów, 2 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

 

Podczas posiedzenia przedstawiono również poprawki do nowelizacji, które zgłosił senator Ryszard Bober. Przedstawiciel biura legislacyjnego informował, że poprawki te mają zmierzać do tego, aby treść zmienianej ustawy uwzględniała przyjęte wcześniej przez Sejm poprawki Senatu, ale w wyłączeniem poprawki dotyczącej dodatków dla medyków. Propozycja ta nie była jednak poddana głosowaniu, ponieważ wcześniej komisja poparła wniosek o odrzucenie nowelizacji w całości.

 

Jest to już kolejna nowelizacja ustawy dotyczącej przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19 (tzw. ustawy covidowej)

 

Sejm, pod koniec października, przegłosował poprawki Senatu do ustawy covidowej. Posłowie poparli – mimo negatywnego stanowiska rządu – poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanych o zakażenie. Regulacja została podpisana przez prezydenta, ale nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

 

ZOBACZ: Tarcza 6.0. Senat zgłosił kilkaset poprawek

 

Następnego dnia Sejm uchwalił kolejną nowelizację. Jej projekt został złożony przez PiS w celu – jak wskazano w uzasadnieniu – naprawy błędu tzw. konwalidacji, który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek do poprzedniej noweli covidowej. Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył, że ustawa covidowa w obecnym brzmieniu jest efektem pomyłki w głosowaniach i jej wejście w życie oznaczałoby wypłacenie dodatkowych wynagrodzeń praktycznie wszystkim lekarzom.

Dodatki tylko dla skierowanych do pracy

Nowa regulacja przewiduje, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy, a nie wszystkim w nią zaangażowanym. W połowie listopada senacka komisja zdrowia opowiedziała się za odrzuceniem tej nowelizacji. Senatorowie argumentowali, że nowelizacja przede wszystkim niezgodna z zapisami konstytucji. Na naruszenie zasady równości zawartej w art. 32 ustawy zasadniczej wskazywało także Biuro Legislacyjne Senatu.

 

ZOBACZ: Negatywne skutki dla zdrowia po ciężkim przebiegu COVID-19

 

Minister zdrowia Adam Niedzielski 1 listopada wydał polecenie prezesowi NFZ, by osoby z personelu medycznego walczące z COVID-19, wraz z ratownikami medycznymi oraz diagnostami laboratoriów szpitalnych, otrzymywały o 100 proc. większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego. Polecenie weszło w życie z dniem podpisania.

 

W poleceniu przesądzono, że obejmie ono poza wcześniej wskazanym personelem medycznym szpitali II i III poziomu, również podmioty lecznicze, w których skład wchodzą jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub izby przyjęć, a także laboratoria podmiotów leczniczych będących szpitalami I, II i III poziomu, z którymi Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o wykonywanie testów diagnostycznych RT-PCR w kierunku SARS-CoV-2.

bas/zdr/msl/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie