Białoruś grozi zerwaniem współpracy z Radą Europy

Świat
Białoruś grozi zerwaniem współpracy z Radą Europy
PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY / HANDOUT
Słowa szefa białoruskiej dyplomacji padły podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Rosji

Władze Białorusi są gotowe zaprzestać współpracy z Radą Europy, jeśli ta będzie przyjmować programy współpracy z Białorusią bez uzgodnienia z Mińskiem - oświadczył w czwartek szef MSZ Uładzimir Makiej. Zapowiedział też sankcje wobec przedstawicieli Ukrainy.

- Jeśli dojdzie do tego, że Rada Europy będzie bez uzgodnienia z Białorusią podejmować jakieś decyzje o programach współpracy z naszym krajem, to po prostu zaprzestaniemy jakiejkolwiek współpracy z tą organizacją - ostrzegł Makiej.

 

Zapewnił, że Mińsk będzie przeciwstawiał się próbom użycia na Białorusi "metod rewolucyjnych".

 

Mińsk: nie pozostawimy bez odpowiedzi działań Ukrainy

 

Szef białoruskiego MSZ podkreślił, że ministerstwo przygotowało propozycję sankcji wobec przedstawicieli Ukrainy. Białoruś "będzie się przyglądać" rozwojowi sytuacji, ale nie pozostawi bez odpowiedzi "żadnego z działań Ukrainy wymierzonego przeciwko państwu białoruskiemu" - powiedział minister.

 

Białoruś nie jest członkiem Rady Europy, ale uczestniczy w niektórych jej programach i miała status członka stowarzyszonego w obradach Komisji Weneckiej.

 

Ławrow: rozszerzyliśmy naszą "czarną listę"

 

W czwartek na Białorusi przebywa szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. W obecności Makieja powiedział w czwartek, że oba te kraje mają uregulowaną współpracę dotyczącą uzgadniania swoich "czarnych list" w odpowiedzi na sankcje wobec nich ze strony krajów zachodnich.

 

- Zgodnie z zasadą wzajemności rozszerzyliśmy naszą "czarną listę" i włączyliśmy do niej przedstawicieli krajów UE, którzy aktywnie uczestniczą w zabiegach w sprawie sankcji. Dostrzegamy sprawność naszych kolegów białoruskich w przyjmowaniu działań z ich strony. Jak wiecie, od 2015 roku mamy wspólne "czarne listy", dlatego koordynacja w tej sprawie w ramach Związku Rosji i Białorusi jest uregulowana - podkreślił Ławrow. 

 

Wkrótce więcej informacji.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie