Prokurator nie rozpatrzył wniosku Macierewicza ws. Smoleńska. Usłyszał zarzuty

Polska
Prokurator nie rozpatrzył wniosku Macierewicza ws. Smoleńska. Usłyszał zarzuty
Polsat News
Prokurator Józef G. usłyszał zarzuty niedopełnienia obowiązków

Zarzuty niedopełnienia obowiązków postawiła warszawskiemu prokuratorowi Józefowi G. Prokuratura Okręgowa w Radomiu w związku z prowadzonym przez niego śledztwem związanym z katastrofą smoleńską – potwierdziła we wtorek rzeczniczka prokuratury Beata Galas.

Zdaniem radomskich śledczych, prokurator Józef G. nie dopełnił swoich obowiązków, gdyż nie rozpoznał w całości zawiadomienia o przestępstwie, które złożył 1 marca 2012 r. poseł PiS Antoni Macierewicz.

 

ZOBACZ: "Do dzisiaj odczuwamy brak wspaniałych polityków". Prezydent o katastrofie smoleńskiej

 

Chodzi o to, że według prokuratury Józef G. nie dokonał prawno-karnej oceny zachowania ówczesnego szefa Biura Ochrony Rządu Mariana Janickiego związanego z ochroną dwóch wizyt zagranicznych w Rosji: 7 kwietnia 2010 r. - premiera Donalda Tuska oraz 10 kwietnia 2010 r. - prezydenta Lecha Kaczyńskiego wraz z małżonką. Nie sporządził również decyzji merytorycznej zawierającej rozstrzygnięcie dotyczące niedopełnienia obowiązków przez Mariana Janickiego. W ocenie śledczych Józef G. - działał na szkodę interesu prywatnego osób, które wykonywały prawa zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego zmarłej małżonki, a także premiera Donalda Tuska.

 

"Działał na szkodę interesu publicznego"

 

- Pozbawił ich możliwości zaskarżenia decyzji merytorycznej w przypadku umorzenia śledztwa, co na późniejszym etapie postępowania dawało możliwość wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia. Działał też na szkodę interesu publicznego przejawiającego się w prawidłowym funkcjonowaniu prokuratury - przekazała treść zarzutu rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

 

Za niedopełnienie obowiązków grozi do 3 lat więzienia.

 

ZOBACZ: "Dwa wybuchy, ślady trotylu". Ustalenia podkomisji smoleńskiej

 

Prokurator Józef G. usłyszał zarzuty w piątek w Prokuraturze Okręgowej w Radomiu. Jak poinformowała rzeczniczka, prokurator odmówił składania wyjaśnień i podpisania wszelkich dokumentów. Oświadczył, że czynności prowadzone przez prokuraturę są nielegalne, zakwestionował legalność i prawidłowość uchylenia mu immunitetu.

 

Zgodę na pociągnięcie prokuratora do odpowiedzialności karnej wydała w lipcu Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. W I instancji prokuratorski sąd dyscyplinarny nie zgodził się na uchylenie immunitetu prok. Józefowi G.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie