Müller: w czwartek spotkanie Morawiecki-Orban. Porozmawiają o unijnych negocjacjach

Polska
Müller: w czwartek spotkanie Morawiecki-Orban. Porozmawiają o unijnych negocjacjach
PAP/Marcin Obara, Wikimedia Commons
Polska i Węgry sprzeciwiają się planowanemu powiązaniu wypłat z Unii Europejskiej z praworządnością

W czwartek premier Mateusz Morawiecki spotka się z węgierskim szefem rządu Victorem Orbanem - potwierdził rzecznik rządu Piotr Müller. Jak uściślił, do rozmowy przywódców dojdzie w Budapeszcie. Głównym tematem spotkania mają być trwające negocjacje budżetowe w Unii Europejskiej.

Informację o planowanym spotkaniu w Budapeszcie rzecznik przekazał na Twitterze.

 

 

Na pytania m.in. o nadchodzącą rozmowę premierów Polski i Węgier rzecznik rządu Piotr Müller odpowie w programie "Graffiti". Transmisja w środę od godz. 7:45 na polsatnews.pl, w Polsat News i Polsacie. Program poprowadzi Marcin Fijołek.

 

Merkel: istnieje konsensus, ale nie w sprawie praworządności

 

Państwa członkowskie UE nie osiągnęły w ubiegły poniedziałek jednomyślności ws. wieloletniego unijnego budżetu i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

 

ZOBACZ: Michel: będziemy kontynuować rozmowy, aby znaleźć kompromis ws. budżetu i warunkowości

 

Obecne negocjacje prowadzi prezydencja niemiecka. Kanclerz Angela Merkel po czwartkowym wideoszczycie UE powiedziała, że trzeba kontynuować rozmowy z Węgrami i Polską.

 

- Istnieje konsensus w sprawie budżetu UE, ale nie w sprawie mechanizmu praworządności - stwierdziła. Obiecała także, że Niemcy, które obecnie sprawują prezydencję w UE, zbadają "wszystkie możliwe opcje".

 

Morawiecki i Orban grożą wetem

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wcześniej, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE.

 

Szef węgierskiego rządu Viktor Orban skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

wka/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie