Zainicjował akcję, która obiegła cały świat. Nie żyje Patrick Quinn

Świat
Zainicjował akcję, która obiegła cały świat. Nie żyje Patrick Quinn
Twitter/The ALS Association
Współtwórca akcji Ice Bucket Challenge zmarł w wieku 37 lat

Amerykanin Patrick Quinn, chory na stwardnienie zanikowe boczne (ALS) współtwórca akcji Ice Bucket Challenge, zmarł w niedzielę w wieku 37 lat - poinformowała agencja Reutera, powołując się na stronę Quinna na Facebooku.

Quinn, urodzony w mieście Yonkers w stanie Nowy Jork, był współtwórcą kampanii, która zebrała ponad 220 mln dolarów na badania medyczne nad ALS. Chorobę zdiagnozowano u niego 8 marca 2013 r.

 

 

Akcja Ice Bucket Challenge stała się popularna w mediach społecznościowych latem 2014 r. Biorący w niej udział ludzie na całym świecie publikowali filmy i zdjęcia, na których byli oblewani wiadrami lodowatej wody, i rzucali wyzwanie innym, by zrobili to samo. Zachęcali też do wpłacania darowizn na badania nad ALS.

 

 

Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), około 12-15 tys. Amerykanów może cierpieć na ALS. Uważa się, że od 5 do 10 proc. przypadków jest dziedzicznych, ale przyczyna choroby jest nieznana i nie znaleziono na nią dotąd lekarstwa.

 

Quinn w 2014 r. wraz z innym aktywistą chorym na ALS Peterem Fratesem był nominowany do tytułu Człowieka Roku magazynu "Time". Frates zmarł w ub.r. w wieku 34 lat.

dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie