Tusk: wszystkie działania PiS wpisują się w rosyjską strategię rozbijania UE

Polska
Tusk: wszystkie działania PiS wpisują się w rosyjską strategię rozbijania UE
Facebook/Donald Tusk
Były premier Donald Tusk

Wszystkie działania PiS wpisują się precyzyjnie w rosyjską strategię rozbijania Unii Europejskiej i geopolityczną izolację Polski. Czy robią to świadomie jest pytaniem drugorzędnym - ocenił były premier Donald Tusk.

"Wszystkie, podkreślam, wszystkie działania PiS wpisują się precyzyjnie w rosyjską strategię rozbijania Unii Europejskiej i geopolityczną izolację Polski. Czy robią to świadomie jest pytaniem drugorzędnym" - napisał w poniedziałek Tusk na Twitterze.

 

ZOBACZ: Donald Tusk: kompromis chronił Polaków przed aborcyjną wojną domową

 

 

Odnosząc się do wpisu Tuska europoseł PiS Ryszard Czarnecki powiedział, że "to Donald Tusk mówił w wywiadzie, że »Putin to nasz człowiek w Moskwie«". - Więc co do strategii rosyjskiej, myślę, że Donald Tusk może o niej dużo powiedzieć, tylko pewnie o niej słyszał od samego Putina - dodał.

Sprawa budżetu UE

Europoseł postawił pytanie, "czy walka o interesy narodowe to jest wpisywanie się w strategię Rosji". "To, że chcemy dostać więcej pieniędzy, a weto nas uchroni przed stworzeniem mechanizmu, który może doprowadzić do tego, że będą nam pieniądze zabierać? Niech Tusk naprawdę mniej biega po Brukseli, a bardziej myśli" - powiedział Czarnecki.

 

ZOBACZ: Polacy euroentuzjastami. Ponad 80 proc. za pozostaniem w UE

 

Polska i Węgry sprzeciwiły się rozporządzeniu w sprawie mechanizmu wiążącego dostęp do środków unijnych z kwestią praworządności. Pozostałe państwa UE rozporządzenie zaakceptowały. Przedstawiciele rządów Polski i Węgier zapowiadają możliwość weta kolejnego wieloletniego budżetu UE na l. 2021-2027, ponadto elementem pakietu budżetowego jest też tzw fundusz odbudowy po epidemii koronawirusa.

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie