Szczepionka pomoże szybciej wyjść z pandemii? "To hipoteza na pocieszenie"

Świat
Szczepionka pomoże szybciej wyjść z pandemii? "To hipoteza na pocieszenie"
PAP/EPA/CATI CLADERA
Ekspertka wskazywała na to, że nadal nie ma skutecznej terapii przeciw COVID-19

Jeszcze długo będziemy mieli do czynienia z koronawirusem - ostrzega badaczka Maria Rosaria Capobianchi z zespołu naukowego z rzymskiego szpitala zakaźnego, gdzie po raz pierwszy został on wyizolowany na początku pandemii.

W wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" w niedzielę włoska badaczka ze szpitala Spallanzani powiedziała: "Jedynym wirusem, który do tej pory wytępiła ludzkość, jest ospa. Wszelkie prognozy szybkiego wyjścia z pandemii w związku pojawieniem się szczepionki to tylko hipoteza na pocieszenie".

 

ZOBACZ: Prof. Zybertowicz: Zamiast ćwiczeń na siłowni - stretching albo joga

 

Maria Rosaria Capobianchi podkreśliła: "Przeciwnik, którego mamy przed sobą jest potężny, ale poznaliśmy już bardziej śmiertelne, jak grypa hiszpanka, która pociągnęła za sobą 40 milionów ofiar i pół miliarda zakażeń". Jak dodała, tamta epidemia była cykliczna, jak wszystkie pandemie. - Stanie się też tak tym razem - wyjaśniła badaczka.

 

Brak skutecznej terapii 

 

Jak zaznaczyła, koronawirus "nie ma celów, szerzy się i tyle, a im bardziej się replikuje, tym bardziej może przetrwać". - Jako pasożyt, którym jest, żyje tylko wtedy, kiedy zdoła wejść do komórki i w tym momencie przejmuje kontrolę. Gdybyśmy byli doskonali w dziedzinie środków ochrony, dramat byłby znacznie mniejszy, ale doskonali nie jesteśmy, a wirus wykorzystuje każdą szczelinę, by przeniknąć i reprodukować się - wyjaśniła badaczka.

 

ZOBACZ: Pfizer: szczepionka gotowa do wysyłki w kilka godzin po zatwierdzeniu

 

Położyła nacisk na to, że nadal nie ma skutecznej terapii, która pozwoliłaby wygrać z Covid-19; "ograniczyć tak, ale nie wyeliminować" - zastrzegła.

 

- Prawdopodobne jest to, że wirus ten nie zostanie pokonany tak, jak stało się z SARS-CoV w 2002 roku, a zatem, obawiam się, iż będziemy mieli z nim do czynienia jeszcze długo i przez kolejne sezony, jak z falami grypy" - powiedziała biolog z laboratorium wirusologii.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie