Sosnowiec: śmietniki wkopane pod ziemię. To sposób, by nie spali w nich bezdomni

Polska
Sosnowiec: śmietniki wkopane pod ziemię. To sposób, by nie spali w nich bezdomni
Polsat News
Na osiedlu przy ul. Hallera w Sosnowcu pojawiły się specjalne, "podziemne" śmietniki

Co zrobić, aby bezdomni nie nocowali w śmietnikach, a mieszkańcy czuli się bezpiecznie? W Sosnowcu pojemniki na odpadki wkopano w ziemię. Śmieci wywozi z nich specjalny pojazd wyposażona w dźwig. Wkrótce w mieście pojawi się druga taka śmieciarka, ponieważ jedna nie może często obsługiwać "podziemnych" silosów.

Ten problem pojawia się nie tylko w Sosnowcu, lecz to tam znaleziono sposób, by bezdomni nie urządzali sobie noclegowni w śmietnikowych wiatach. 

 

Wcześniej mieszkańcy i administratorzy osiedli mieli z tym spory problem. Ci pierwsi nie zawsze chcieli wyrzucać śmieci, gdy w altanie przebywał nieproszony gość. Obawiali się o swoje bezpieczeństwo. Natomiast zarządzający nie mogli utrzymać porządku.

 

ZOBACZ: Krosno: pobili taksówkarza, bo nie zgodził się zabrać psa. Seria ataków w mieście

 

Dlatego Sosnowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa (SSM), do której należą bloki przy ul. Hallera, postanowiła wkopać śmietniki w ziemię. Na powierzchni jest tylko ich niewielki fragment.

 

WIDEO: Podziemne śmietniki w Sosnowcu. Materiał "Wydarzeń"

  

W mieście pojawi się druga specjalna śmieciarka

 

Od tej pory mieszkańcy wrzucają odpadki do specjalnych silosów. - Zaczepia się za uchyt i wtedy podnosi się pokrywa pojemnika. Pod nią jest metalowy stelaż z workiem - wyjaśniał w Polsat News Artur Topolski z SSM.

 

Aby wywieźć śmieci wrzucone do takiego silosu potrzeba specjalnego pojazdu wyposażonego w dźwig. W mieście jest tylko jedna taka śmieciarka, dlatego nie jeździ zbyt często.

 

ZOBACZ: Białogard: 5-latek utonął w studzience. Skazana urzędniczka nadal pracuje w magistracie

 

- Zamówiliśmy kolejny taki pojazd. Będzie potrzebny nie tylko przy ulicy Hallera, bo SSM chce wybudować kolejne takie śmietniki, a mieszkańcy starają się, by takie inwestycje realizować z budżetu obywatelskiego - zapewnił Piotr Tokarski z firmy Remondis zajmującej się w Sosnowcu wywózką odpadów.

 

Instalacja śmietników nowego typu nie pozbawiła sosnowiczan możliwości segregacji śmieci. Jak wynika z badania Ibris, robi to trzech na czterech mieszkańców Polski. Tymczasem każdy z nas rocznie produkuje 300 kg odpadków.

wka/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie